1.024 çekirdekli işlemci Epiphany V'ye Merhaba Deyin!

Bidiğiniz tüm çekirdekleri unutun. 2, 4 hatta 8 çekirdekli işlemcilerin yerine Epiphany V adlı 1.024 çekirdek bulunuyor.

Bilgisayarlarınız işlemcisi 2 mi 4 mü veya en üst seviyeli 8 çekirdek mi? 2010 yılında bir Intel araştırmacısı, 1.000 çekirdekli işlemcilerinin olabileceği fikrini ortaya koymuştu. Fakat bunun gerçekleşmesi imkansız olarak görülüyordu. Fakat düşüncenin daha iyisi oldu ve 1.000 çekirdekli olması beklenen işlemci 1.024 çekirdekli olarak karşınızda.

Epiphany V, üzerinde tam 1.024 çekirdek taşıyor. İşlemciyi üreten Adapteva'nın kurucusu Andreas Olofsson, çipin oyun için tasarlanmadığını söyleyerek bununla beraber Windows işletim sistemi için uygun olmadığını açıklıyor. İşlemci Linux ve benzeri açık kaynak kodlu platformlar için uygun yapıda.

Tamı tamına 1.024 çekirdeği bir arada tutan Epiphany V, tabiki boyutuyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Bir madeni para büyüklüğünde olan Epiphany V, böylece otonom araçlarda ve makinelere öğrenme yeteneği kazandırılmada da kullanılabilecek.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.