Apple Watch Sektörü Vurdu

Apple Watch satışlarının durması akıllı saat sektörüne adeta darbe vurdu.

Pazar araştırma ve analiz şirketi olarak oldukça güven veren net raporlarına ilgi gösterilen IDC Son araştırmasını giyilebilir saatler üzerine yaptı.

Akıllı saatler ile ilgili yapılan araştırmalarda Apple Watch araştırmaya damga vururken Apple Watch satışlarının durmasının ardından akıllı saat sektörünün ciddi bir düşüş içerisine girdiği açıklandı. Yapılan araştırmalarda yüzde 55’lik bir oranda düşüşün yaşandığı da tespit edilirken bu durumun akıllı saat alanında olumsuz bir dönem yaşanabileceğine işaret olarak yorumlandı.

Apple tarafından yapılan tanıtımlarda akıllı saatin geleceği üzerine çok önemli mesajlar verilmiş olsa da marka tarafından yeni bir modelin sunulmaması akıllı saat sektöründeki en büyük handikap olarak görüldü. Samsung ve Lenovo gibi pek çok marka tarafından üretim gerçekleştirilse de bu modeller Apple ürünü kadar ilgi görmedi.

Apple Watch Sektörün Yarısına Hakim

Akıllı saat pazarının yüzde 47’sini elinde bulunduran Apple, Samsung ve Lenovo'ya oldukça ciddi fark atmış durumda. Samsung yüzde 16, Lenovo ise yüzde 9’luk bir oranda kalırken Apple yeni modellerini piyasaya sunarak yeniden hareketlilik kazandırabilecek durumda. Özellikle Eylül ayında yapılacak tanıtımlarda akıllı saatin yeni modelinin tanıtılması sektörün ihtiyaç duyduğu haberin gelmesini sağlayacak.

Geçtiğimiz aylarda Apple tarafından gerçekleştirilen etkinlikte akıllı saat için geliştirilen yeni bir işletim sisteminin versiyonu da tanıtılırken bu sistem ile birlikte gözler şimdiden yeni sunulacak saate çevrilmiş durumda.