Apple'dan Beklenmedik Hareket!

Rus araştırmacılar, Apple'ın kendi kullanıcılarının yapmış olduğu tüm aramaları kayıt altına aldığını ortaya çıkardı.

Elcomsoft adlı firma, Apple kullanıcıların üzen br haber ile geldi. Uzun bir süredir keşif yapmak için çalışmalara başlayan firmanın, Apple’ın tüm iPhone kullanıcılarının aramalarını, FaceTime görüşmelerini kayıt altına aldığını ve iCloud üzerinden paylaştığını deşifre etti.

Rus firmanın yapmış olduğu açıklamaya göre Apple, iPhone kullanıcılarınınizni olmadan yapılan tüm gelen ve giden aramaları, konuşma sürelerini, kaç dakika yapıldığını, ne zaman yapıldığını, geri çevirilen hatta kaçırılan aramaları bile kayıt atına almış. Bu bilgileri depolamak adına bulut sistemi iCloud’u kullanan Apple, internet bağlantısı olmasa bile arama bilgilerini elde edebiliyor.

Elcomsoft, iCloud üzerinden arama bilgilerinin elde edilmesini sağlayacak "Phone Breaker" adlıyazılım araçlarını kullanıma sunacağını, adli durumlarda bu bilgilerin hayati önem taşıyabileceğini açıkladı.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.