Binali Yıldırım'dan Mühim Açıklama: 30 bin siber güvenlik uzmanı ihtiyacımız var!

Başbakan Binali Yıldırım, son zamanların büyük problemi olan gelecek teknolojisi hakkında açıklama yaptı. En az 30 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var dedi..

Bilgi Güvenliği Konferansı esnasında açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'deki donanımsal, yazılımsal ve siber güvenlik ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Teknoloji ve bilişimin gelecek adına büyük önem arz ettiğini söyleyen Yıldırım, ülkemizin tamda şu noktada bir bilgi toplumu olduğunu ve bunun ciddi güvenlik açıklarına yol açabileceğini dile getirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, 5 yıl içerisinde Dünya'da yaklaşık olarak 1.5 milyar siber günvenlik uzmanına ihtiyaç olduğunu belirttikten sonra bu sayının bizim ülkemiz için 30 bin olması gerektiğini vurguladı. Konuşmasında pekçok noktaya değinen Yıldırım, ayrıca ABD'nin 2009 senesinde siber savaş komutanlığını kurduktan sonra İngiltere başta olmak üzere Çin, İsrail ve Kuzey Kore gibi ülkelerin de bu konuda öenmli hamleler yaptığını belirtti.

Öte yandan İngiltere'de sene 2012'de yaşanan bir sibel saldırının ülkeyi tam 22 milyar pound gibi ciddi maddi zarara uğrattığını ve ülkemiz için de heran böyle bir kaybın yaşanabileceğinin altını çizdi.

Biraraya getirilecek siber güvenlik birimi için hazırlık aşamasında olduğunu söyleyen Binali Yıldırım, bu yeni birimin oluşturulmasının yanı sıra donanım ve yazılımın dışardan alınmasının önünün tam anlamıyla kesilmesi ve milli donanım ve milli yazılımın oluşturulmasının da büyük önem taşıdığının da farkında olduğunu bildirdi.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.