Binlerce Uygulama App Store'dan Kaldırıldı!

Apple tarafından doğrulandıktan sonra Eylül ayı itibariyle başlanan App Store temizliği kaldığı yerden devam ediyor. Apple acımadan binlerce uygulamayı yok etti.

Gizliliğe bir hayli önem veren Apple, iOS uygulaması mağazasında geçtiğimiz günlerde büyük çaplı temizlik yaptı. Yalnızca işe yaramayan veya iyi bir işlem gerçekleştirmeyen programların yanı sıra geçmiş uygulamaları es geçmeyerek yeni bir mağaza oluşturmayı hedefliyor.

Yapılan temizlikte gözden kaçan uygulama sayısı toplamda 47.300 adet olarak açıklandı. Araştırma firması SensorTower Apple’ın 2016 yılında uygulama kaldırma hareketinin % 238 oranında artış gösterdiğini gösteren araştırmasına ait detayları paylaştı. Bu oranda en byük darbeyi hiç şüphesiz oyun kategorisi aldı.

- Oyunlar kategorisi %28

- Eğlence kategorisi %8.99

- Kitaplar kategorisi %8.96

- Eğitim kategorisi %7

- Yaşam Tarzı kategorisinden ise %6 oranında silme işlemi gerçekleştirildi.

Kaldırılan uygulamalar genellikle kalitesiz veya klon yapım olduğu için App Store'da artık yer almayacak. Apple'ın ilerleyen dönemde daha fazla uygulamayı mağazadan kaldırması bekleniyor..

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.