Bluetooth 5.0 Gümbür Gümbür Geliyor!

Bluetooth 5.0 her yerde etkili olmak üzere iki kat daha hızlı bir şekilde geliyor.

Bildiğiniz herhangi bir internet erişimine gerek kalmadan cihazlarla bağlantı sağladığımız Bluetooth'u yıllardır kullanıyoruz. Bazen arama işlemi yapmamıza bazen de dosya veya veri alışverişi yaparken en çok kullandığımız bit teknoloji olarak hayatımızda yer aldı. Yeni bir devir yaratmak adına Bluetooth 5.0 kullanıcılarıyla buluşmaya hazırlanıyor. Yakın bir süre içinde sunulması bekleniyor.

Şimdiki sürümü olan Bluetooth 4.2'nin yerini, Bluetooth 5.0 almak için geliyor. Bu yeni sürüm ile 400 metre uzaklıkta bile olsa bağlantı sağlayabileceksiniz. Böylelikle Bluetooth kulaklığınız var ise telefonunuzla 400 metre gibi bir mesafeden bağlanmanız mümkün hale gelecek.

Tahmini olarak 2 Mbps'lik bir veri transferiyle hızına hız katması beklenen Bluetooth 5.0'ın bir önceki sürüme göre daha hızlı indirme olanağı olması bekleniyor. Aynı zamanda dört kat geniş bir menzile sahip olabilir.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.