BMW Pil Fabrikası Kuruyor

Son dönemlerde elektrikli otomobil için plan ve projelerini geliştirmeye başlayan BMW hakkında gelen son bilgilerde pil fabrikasının kurulacağı açıklandı.

Elektrikli otomobil için altyapı hazırlamaya başlayan BMW bu konuda ilk adımları atmaya başladı. Elde edilen son bilgiler Tayland'ta pil üretiminin yapılacağı yeni bir fabrikanın kurulacağı yönünde olurken bu bilgiler resmen onaylandı.

Bakanlıktan Onay Geldi

Konu ile ilgili ilk açıklamalar Tayland Endüstri Bakanı Atchaka Sibunruang tarafından yapılırken BMW tarafından Tayland'ta yapılacak yatırımlar hem markanın elektrikli otomobil üretimi destekleyecek hem de bölgede önemli bir istihdam sağlayacak. Elektrikli otomobillerin piyasa şartlarına göre daha düşük fiyatlar ile satılabilmesi adına bu yatırımların yapılması gerektiği açıklanırken BMW tarafından 57 milyon dolarlık bir yatırım ile birlikte ülkede bu çalışmalar başlatılmış olacak.

Endüstri Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda Tayland'a yapılacak bu yatırımlar için markaya özel teşviklerin de sağlanacağı ve pek çok konuda muafiyet sunulacağı belirtilirken BMW’ye ülke yönetimi tarafından da destek verilmesi markanın işlerini daha da kolay bir hale getirecek. Yapılan daha önceki görüşmelerde ülke yöneticileri ile BMW yöneticilerinin çeşitli konularda anlaşma sağladığı ve ardından fabrikanın Tayland'ta kurulmasına karar verildiği tahmin ediliyor. BMW tarafından 2020 yılı itibariyle yollarda elektrikli otomobillerin görülmeye başlanması hedeflenirken bu hedef doğrultusunda şimdiden tüm planlamalara uygun bir şekilde çalışmalar yürütülüyor.