Facebook Veri Bilgileriniz Burada Saklanıyor!

Mark Zuckerberg, en son gittiği İsveç'in kuzeydoğusunda bulunan Lulea kentindeki Facebook Veri Merkezi'nin görsellerini paylaştı.

Facebook kurucusu ve CEO'su olan Mark Zuckerberg yapmış olduğu ziyaretlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Kutuplara yakın bu bölgede açtıkları Facebook Veri Merkezi bulunduğu bölgenin avantajlarını kullanıyor. Veri Merkezi Tasarım Mühendisliği Direktörü Jay Park, Dünya genelinde bundan daha verimli bir veri merkezinin bulunmadığını belirtiyor. Jay Park'ın aerodinamik veri merkezi vizyonunu bir seyahat sırasında kağıt peçetenin üzerine çizdiği belirtiliyor.

Bir merkez için en uygun yerlerden olan Lulea, çevresinde nehirlerin ve sıcaklığın olmasındn dolayı fayzlasıyla avantajlı bir bölge. Görsellerde görüleceği gibi devasal fanların olduğunu ve bu fanların dışardaki soğuk havayı veri merkezine hapsediyor. Böylelikle sunucular soğuyor. Kış mevsiminde ise tam tersi bir durum söz konusu.

Devasal büyüklüğe sahip veri merkezini Facebook'ta bir gönderi şeklinde paylaşan Zuckerberg, bölgeyle ilgili merak edilen tüm resimleri de paylaştı. Facebook için yeterince önem teşkil eden bu konuyla ilgili resimlerin fazlasının da paylaşılacağını belirtti.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.