Google Görsellerin Kalitesini Arttırıyor!

Bir süredir başarılı çalışmalara imza atan Google, düşük çözünürlüğe sahip görsellerin kalitesini arttırmak için kolları sıvadı.

Rapid and Accurate Image Super-Resolution (RAISR) sayesinde görsellerin kalitesi iyileştirilecek. Bildiğiniz üzere çağımızın olmazsa olmazı haline gelen görüntü teknolojileri son 1-2 yılda çok hızlı gelişerek önemli adımlar kaydetti.

Uzun bir süre Full HD çözünürlüğünde kalan görüntüleme birimleri bir anda 4K hatta profesyonel alanda 5K çözünürlüğe çıktı. Fakat görsellerin kalitesi, 4K ve üstü görüntüleme birimlerinde pek net görünmeyebiliyor. Sorunu ortadan kaldırmak adına Google, Rapid and Accurate Image Super-Resolution (RAISR) adını verdiği teknoloji ile bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Mevcut resimlerin kalitesini arttırmak için yapılan iyileştirme yazılımları, kaliteyi arttırırken detaylardan feragat ediyor. Rapid and Accurate Image Super-Resolution teknolojisi ile hem görüntü kalitesi artıyor hem de detaylardaki kayıp minimuma indiriliyor.Kötü görüntüyü yeniden ölçeklendirerek hem boyutunu hem de kalitesini arttıran RAISR, şuan geliştirilme aşamasında.

- Sağ taraftaki RAISR ile düzenlendi

- Alt taraftaki RAISR ile düzenlendi

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.