Günlük Konuşma Süremiz Açıklandı!

BTK'dan günlük konuşma süresi raporları açıklandı. Günde ortalama 671 milyon dakika konuştuğunuzu biliyor muydunuz?

Türkiye'de yılın ilk yarısında, günde ortalama 671 milyon dakika cep telefonundan konuştu. BTK'nı pazar verilerinde ilk 6 ayı kapsayan bir rapor açıklandı. Hesaplamalara göre geçtiğimiz yıla oranla %6.6'lık bir artış ile ses trafiği gerçekleşti.

Buna göre bu yılın ilk yarısı toplam konuşma süremiz 122,2 milyar dakika olarak saptandı. Sabit aramalarda olan ses trafiğinin azaldığını buna oranla mobil trafikte artış görüldü. Kullanıcılar, mobil trafikte toplamda %95'nin olıuşturuyor. Bu yılın ilk 6 ayında mobil trafik üzerinden yapılan arama 117 milyar dakika iken sabit trafik miktarı ise yalnızca 5 milyar dakika.

Söz konusu dönemde mobilden mobile trafik miktarı, geçen sene aynı dönemine göre %8,4 artışla 103 milyar dakikadan 112 milyar dakikaya yükseldi. Sabitten sabite arama trafik miktarı ise %26 azalarak 4 milyar dakikadan 3 milyar dakikaya geriledi.

Rapora bakıldığında aslında ne çok ses trafiği oluşturduğumuz apaçık ortada. Sizce bu artış hayatımızda ne yönde seyir gösteriyor?

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.