Huawei Satışlarda Samsung'u Solladı!

2016 yılının satış raporlarına göre Huawei, Samsung'un koltuğuna çoktan oturtuğu ortaya çıktı. Aynı zamanda Apple'dan sonra en çok kâr elde eden ikinci şirket oldu.

Teknoloji dünyasını bir hayli meşgul eden Samsung'un Note 7'de yaşadığı talihsizlikten sonra bir süre aynı ivme ile satış rakamları konusunda rakiplerinin gerisinde kalmayarak zirvedeki yerini koruyan Samsung'a kötü haber geldi. 2016 yılının 3. çeyreğinde markaların akıllı telefon satışlarından elde ettiği kârı gösteriyor. İşte Note 7 olayının Samsung'a esas zararı bu raporda görünüyor çünkü bu listenin genellikle zirvesinde yer alan Samsung bu sefer ilk sıralarda yok.

Apple'dan sonra en çok satış rakamı elde ederek ikinci sıraya yerleşen Huawei'nin peşinden ise Vivo ve Oppo isimli üreticiler geliyor. Tabloya bakıldığında ilginç bir detay dikkat çekiyor. Samsung, karlılık konusunda bu çeyrekte baya geride kaldığı görülüyor.

Samsung, Sony, LG ve HTC gibi popüler akıllı telefon üreticileri listede "Diğer" kategorisine girerken, Samsung'un zirvedeki koltuğunu Çinli Huawei şirketi kaptı. Huawei bu yıl özellikle P9 modeliyle başarı elde etmişti.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.