iOS 10 Android 7.0 Nougat'a Karşı Farkı Açıyor!

Apple, Kasım ayı itibariyle iOS 10 kullanım oranını gözler önüne serdi. Sonuçlara göre ezeli rakip Android 7.0 Nougat ile olan kullanım oranı farkı oldukça dikkat çekiyor

Bidiğiniz üzere Eylül ayı itibariyle iOS 10 güncellemesi; iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 1, iPad 2, iPad 3 , iPad 4, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPod touch 5 ve iPod touch 6 modellerine gelmişti. Apple için güncellemenin ne kadar önem arz ettiği kullanım oranlarında gözler önüne serildi.

iOS 10'un güncel kullnım oranı açıklandı. Sonuçlara göre %63'lük kullanım oranına sahip olan iOS 10 güncellemesi, geçtiğimiz ay ile kıyaslandığında %9'luk bir artış göstermiş. Böylelikle iOS 9'un baskın tavrı 9 puan düşerek %29'a gerileme yaşadı. Tabloya bakıldığında iOS 9 ve öncesi sürümleri kullananlar ise %8'lik bir paya sahip.

iOS hakimiyetinin yaşandığı bu platformda Android cephesinde neler yaşanıyor dersiniz? Ağustos ayında yayınlanan ve çok konuşulan Android 7.0 Nougat güncellemesi dağıtılmaya başlatıldı. Fakat buna rağmen Kasım ayı kullanım oranlarındaki durumu içler acısı. Bir türlü yükselişe geçemeyen Android 7.0 Nougat, iOS 10'un geriainde kaldı.

Son açıklanan verilere göre Android 7.0 Nougat'ın kendi ekosisteminde %0.3'lük bir kullanım oranı var. Artık eski sürüm diyebileceğimiz Android 6.0 Marshmallow bile %24'lük bir kullanıma sahip ki bu iOS 9'un kullanım oranından da düşük. Dileriz bundan sonra Android telefon üreticileri elini hızlı tutar ve yıl bitmeden en azından amiral gemisi modellerine Android 7.0 Nougat güncellemesini sunar.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.