iOS 10 Android 7.0'a Karşı!

Apple'ın yeni görücüye çıkan işletim sistemi iOS 10 için kullanım oranları ortaya çıktı.

Saptanan oranlara bakılırsa iOS 10'daki kullanım oranı Android 7.0'a büyük fark atmış.

Bildiğiniz gibi Apple'ın 13 Eylül günü ( iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE,iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 1, iPad 2, iPad 3 , iPad 4, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPod touch 5 ve iPod touch 6) modelleri için yayınladığı iOS 10 güncellemesi, kısa bir zaman diliminde büyük ilgi görmüştü.

Performanstaki artışın yanı sıra, API desteğininde o oranla artması aynı zaman da iMessage uygulamasının güncellemesinden sonra, değişikliğe kayıtsız kalmayan kullanıcılar iOS 10'a yönelmişti. Peki iOS 10 sizce ne kadar benimsendi?

Gelen bilgilere göre iOS 10 kullanım oranı kısa bir zaman geçmesine rağmen %54 oranıyla buluştu. Geri kalan % 38'lik kısım ise hala iOS 9'u ve % 8'lik kısım ise eski iOS sürümlerini kullanmakta.

Öncelerinde iOS 10 da yaşanan sıkıntıların sonrasında Kasım ayında iOS 10.1 güncellemesinin yayınlanmasından ardından iOS 10 kullanım oranının %70 seviyesine gelmesi düşünülüyor.

Android Ve iOS Arasındaki Fark Kapanmaz!

Verilen oranlar doğrultusunda Android 7.0 epey bir geride kaldı. Kullanım oranı oluşturacak kadar yeterli bir veriye sahip değil. Eylül ayında açıklanan Android rakamlarına göre ise Android 6.0 Marshmallow %18.7'lik bir kullanım oranına sahipti.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.