iPhone'da Ön Bellek Temizliği Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde çıkan uygulamaların büyükleri sebebiyle depolama alanında sorunlar oluşmaya başladı. Çözüm niteliğinde haber paylaşıyoruz.

Uygun bütçeli 16 GB'lık iPhone seçimlerimizde, sıkça rastaladığımız sorunların başında yetersiz depolama anlanı geliyor. Ancak Redit kullanıcısı dakikalar içerisinde bu sorunu ortadan kaldırabiliyor. Kolay yoldan zahmetsizce yer açmak isteyenler için haberimiz rehber niteliğinde.

Bunun için öncelikle boş yer edinmek adına telefonunuzdaki iTunes Store uygulamasına giriş yaparak herhangi bir ödeme yapmadan bir film kiralıyormuş gibi işlem gerçekleştiriyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cihazınızın kullanılabilir alanından daha büyük ebatlara sahip bir film seçmek. Ayarlar > Genel > Saklama Alanı / iCloud Kullanımı > Kullanılabilir başlığı altından telefonunuzda kalan yeri görebilirsiniz.

Bunun haricinde hala yetersiz alan uyarısıyla karşılaşıyorsanız, film kiralama servisine uğrayıp işleme başladığınız anda cihaz filme yer açmak için cihazınızı temizliyor. Fakat silmeye rağmen film telefonunuza inmeyecektir. Sadece silinen bölüm yanınıza kar kalacaktır. Aynı şekilde üst üste aynı işlemi yaptığınız takdirde bir kaç yüz megabayt ile birkaç gigabayt arasında değişen boyutlarda boş alana kavuşuyorsunuz.

Yapılan denemeler sonucunda ne kadar yer açtığınızı bilmeyeceğiniz için birkaç kez daha deneme yapmalısınız. Ancak Apple, hangi uygulamanın temizlediğimiz alanı işgal ettiği bilgisini paylaşmıyor. açıkçası daha fazla boş alan olmasına rağmen tümü paylaşılmıyor.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.