İş Dünyasının Gözde uygulaması Linkedln'e Rusya Vetosu!

Kariyer ve iş dünyasının gözde ismi olan Linkedln'e Rusya yasağı geldi...

Dünyanın en popüler sosyal medya mecrası olmasa da iş dünyasında önemli bir yer alan Linkedln 24 Milya Dolar'a Microsoft'ta satılmıştı. Ancak Microsoft'ta satılan Linkedln'in popülerliği günden güne artmaya devam ediyordu. Fakat Rusya'dan gelen bir darbe ile Linkedln Rusya'da yasaklandı.

Rusya'nın buna gerekçesi ise Rus vatandaşlarının bilgilerinin yurt dışında saklanması olarak gösterildi, yeni yasaya göre Rus vatandaşlarına ait bilgileri saklayacak olan şirketin sunucularının Rusya'da bulundurma zorunluluğu geldi. Rusya'nın yeni yasasından sonra özellikle bilişim firmaları başta olmak üzere veri merkezleri kurmayan firmalar büyük sıkıntılar yaşadı.

Hatta veri merkezi kurmayan firmalara engel ve yasaklar geldi. Bu nedenle Microsoft Amerikan güvenlik kurumları olan NSA ve CIA'ya bilgi sızdırma durumundan dolayı Linkedln ve Microsoft servislerini yasakladı.

Sizce Rusya neden böyle bir karar aldı?

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.