Metro Sistemi Hacklendi!

San Francisko'da metro sistemi, ücretsiz hizmet vermesi içib bir hacker tarafından hacklendi. İşte olayın detayları...

San Francisko metro sistemini yolvuların ücretsiz bir şekilde kullanabilmesi için geçtiğimiz cumartesi günü bir saldırı düzenlendi. Sisteme kolaylıkla sızan hacker, kimliğini açıklamadı. Fakat San Francisco yetkilileri bu servisi düzeltmek istedikleri zaman karşılaşmaları için fidye istemek üzere bir mesaj bıraktı.

MUNI istasyonlarındaki ekranlarda "You Hacked, ALL Data Encrypted" Contact For Key(cryptom27@yandex.com)ID:681 ,Enter,” while machines were printing tickets with short messages such as “Out of Service” and “Metro Free.” mesajı görüntülendi.

Yani hacker sitemi geri getirmek için fidye istiyor ve iletişim için e-posta adresini veriyordu. San Francisco yetkilileri olayın gerçekleşmesinin ardından bilgisayar korsanıyla iletişime geçip, bilgisayar korsanının metro servislerini geri getirmesi için MUNI ile anlaştığını açıkladı. Fakat bu anlaşma biraz pahalıya patladığı için şimdilik askıya alındı.

Kendisini "Andy Saolis" olarak adlandıran hacker, başka bir e-posta'da, kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için 100 Bitcoin yani yaklaşık 73.000 dolar talep etti. MUNI'deki mühendislerin saldırı ile uğraştığı ve kötü amaçlı yazılımları kaldırmaya çalıştıkları için ödeme sistemleri ve istasyondaki bilgisayarların yalnızca bir kısmı çalışıyor.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.