Microsoft, Windows 7'yi Bünyesinden Uzaklaştırmak Üzere!

Bildiğiniz üzere Microsoft, eski ve fayda sağlamayacak birçok işletim sistemi ile ilgili bir karar almıştı. Windows 7'nin de içerisinde olduğu işte o karar...

Microsoft, geçtiğimiz haftalarda işletim sistemleri ile ilgili aldığı bir kararı yürürlüğe koydu. Windows 7 Professional ve Windows 8.1 lisanslarını orjinal donanım şirketlerine satacağını resmen duyurdu. Böylelikle bundan sonra bilgisayar üreticileri yalnızca Windows 10 sürümünün satışlarını gerçekleştirebilecek. Microsoft, bu senenin başında yaptığı bir değişiklikle satışını son kullanıcı sistemlerinde durdurdu.

Geçen yıl yapılan bir açıklama ile Windows 7 yüklü bilgisayarların önünün kapatılmayacağı duyrulmuştu. Orjinal donanım üreticileri satışın noktalanmasına 1 sene kala uyarılmıştı. Software Assurance gibi birçok kurumsal lisans anlaşması ile bilgisayarlarda yüklü olan Windows 10 sürümlerini, diledikleri gibi Windows 7 şeklinde kullanabilirler. Bu demek olmuyor ki Windows 7 Professional yüklü bilgisayarların bir anda ortalıktan kaldırılacağı, orjinal donanım şirketlerinde lisans anlaşması olan kişiler kullanımlarına kaldığı yerden devam edebilecek.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.