Nintendo Değer Kaybediyor

Pokemon Go oyunu ile yüksek bir değer kazanmaya başlayan Nintendo tekrar başladığı noktaya geri dönmeye başladı ve ciddi bir oranda düşüş yaşadı.

Nintendo Pokemon Go adı verilen oyunu piyasaya sunduktan sonra yaklaşık 6 milyar dolar gibi bir değere sahip olmuştu. Yaşanan bu yükseliş ile Nintendo’nun bu alandaki hakimiyetini daha da artıracağı belirtilse de Japon piyasasından gelen son bilgiler Nintendo için oldukça kötü bir durum yarattı. Yapılan açıklamalarda son 16 yılın en ciddi düşüşünün yaşandığı ve yüksek oranda bir değer kaybının yaşandığı belirtildi.

Resmi olarak yapılan açıklamalarda şirketin hisse değerlerinin yüzde 17 oranında değer kaybettiği net bir şekilde belirtilirken bu değer kaybı sonrasında firma tekrar Pokemon Go öncesindeki dönemlerine döndü. Yaşadığı yükseliş ile birlikte sektördeki en büyük rakibi Sony’i dahi geçme başarısı gösteren Nintendo yaşanan son durum nedeniyle tekrar rakibinin gerisinde kaldı.

Her ne kadar piyasada oyun oldukça ilgi görmüş olsa da milyonlarca kullanıcıya ulaşılan oyun dışında yaşanan gelişmeler nedeniyle markanın değer kaybı yaşadığı belirtildi. Bu bakımdan yaşanan durum firma yönetimi tarafından yapılan açıklamalara bağlandı.