OHAL WhatsApp'ı Etkiledi!

Başbakanlık, darbe girişimi sonrasında OHAL kapsamında güvenlik nedeniyle WhatsApp, Telegram veya Viber yerine yerli mesajlaşma uygulamaların kullanılmasını tavsiye etti.

Yaşanan darbe girişimi ülkemizi her açıdan etkilemeye kaldığı yerden devam ediyor. Şimdi de mesajlaşma uygulamalarını etkileyen "Olağan Üstü Hal", daha nasıl bir etki yaratacağını açıkçası merak ediyoruz. Başbakanlık, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına yazı göndererek mesajlaşma uygulamalarında ortaya çıkabilecek güvenlik açıklarına dikkat çekerek uyarıda bulundu.

Yazıda ağırlıklı olarak güvenlik zaafiyetinin ele alındığını söyleyebiliriz. WhatsApp, Telegram ve Viber gibi mesajlaşma uygulamaları telefondaki rehbere, takvime, mesajlara 3. kişilerin ulaşmasını sağlayabilir, kameraları açabilir, konum bilgisini tespit edebilir ve en önemlisi ortam dinlemesi gerçekleşme olasılığının olmasından dolayı böyle birşeye karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi. Başbakanlık, OHAL kapsamında güvenlik sorunlarıyla karşılaşmamak adına yerli mesaj uygulamalarına yöneliminde artışın olması gerektiğini belirtti.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.