Patlayan Galaxy Note 7'ye NASA'dan Arkadaş Çıktı!

Note 7'de batarya sorunundan kaynaklı olan çıkan patlamalara arkadaş olacak bir diğer patlama NASA'da yaşandı. İşte bataryası alev alan robot...

Son birkaç ay içerisinde gündemde zirvede oturan isim Galaxy Note 7 isimli telefonu ile Samsung olmuştu. Patlayan Note 7'nin etkileri diğer markalarada sıçrayarak iPhone ve Samsung'un başka modellerine de yansıdı. Beklenmedik bir anda gerçekleşen olay NASA'dan geldi. Bu defa patlayan bir telefon değil. NASA'da robot kül oldu.

NASA'nın geliştirdiği sistemlerin güvenliğini test ettiği laboratuvarlardan biri olan Jet Propulsion Lab'de DARPA'ya ait bir robot, beklenmedik bir anda patlayarak herkeste şok etkisi yarattı. Hem kendisini hemde bulunduğu laboratuvarı kullanılamaz hale getirdi. Patlamaya sebep olan neden sizlere tanıdık gelebilir. Evet bir yeni batarya vakası daha gerçekleşti. Lityum bataryadan kaynaklanan sorun RoboSimian adlı robotun kül olmasına sebep oldu.

Üzerinde testler yapan mühendisler, güç yönetim sistemini çalıştırmayı unuttuklarını buna bağlı olarak robotun lityum bataryasının aşırı ısınma sebeinden kaynaklanan bir patlama yaşadığı söylendi. Olayın yaşandığı esnada bomboş bir ortamın olması can kaybının olmasına engel oldu.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.