Pokemon Go’nun Sonu mu Geliyor ?

Pokemon Go uygulamasının yayınlanmasıyla beraber piyasada hızlı bir şekilde değer kazanmaya başlayan Nintendo şirketi son verilerde en büyük piyasa kaybını yaşadı.

Bir anda milyonlarca kişi tarafından bağımlılık derecesinde oynanan Pokemon Go oyunu Nintendo’nun düşüşte olan hisse senetlerini ve batacak söylentilerini tam tersine çevirmeyi başarmıştı.

Uygulamanın çıkmasından sonra ilk iki günde hisselerini yüzde 25 oranında arttıran şirket son verilerde piyasa değeri noktasında tam bir çöküş yaşadı. Bloomberg’in yayınladığı rapora göre Pokemon Go uygulamasının yayınlanmasından sonra piyasada yüzde 50 değerinde piyasa değerlerini arttıran şirket Temmuz ayı raporlarına göre düşüş yaşadığını belirtti.

Temmuz ayında düşüş yaşayan şirket PokeStop ve Gym olarak en son McDonalds şirketiyle ortaklığa gitmişti. Yapılan bu ortaklıkta Nintendo şirketinin değerlerinin düşmesine engel olamadı. Gidilen ortaklığa rağmen şirketin Japonya’daki holdingib yüzde 12 değerinde düşüş yaşamasına engel olamadı. Yeni özelliklerini duyuran ve birçok yeniliklerin geleceği açıklandığı Pokemon Go yaşanan devir kayıplarından dolayı artık bir süre Nintendo şirketini parasal açıdan sevindirecek gibi durmuyor.

Çünkü Nintendo şirketinin son verilerde yaşadığı piyasa kaybının 6.4 Milyar dolar gibi oldukça büyük bir rakam eşdeğer olduğu konuşuluyor. Nintendo şirketinin artık umudunu oyun içi reklam ve oyun içi satın almalara bağladı. Bu satın almalarla Nintendo şirketinin piyasa kaybını düzeltip düzeltemeyeceği kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor.