Prisma Sunucuları Çöktü

Android işletim sistemlerine uygun olarak hazırlanan versiyonu ile birlikte daha fazla kişiye hizmet vermeye başlayan Prisma uygulamasının sunucularında çökme yaşandı.

öncelikli olarak iOS işletim sisteminde yayınlanmaya başlanan ve kısa süre önce Android için de uyumlu hale gelen Prisma adı verilen uygulama milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya başlandı. Uygulamaya gösterilen ilginin fazla olması kısa süre içerisinde sunucuların gelen talebe yanıt vermemesine neden olurken konu ile ilgili yapılan resmi açıklamalarda Android platformu için sunulan uygulamanın sunucularının çöktüğü belirtildi

36 farklı filtresiyle kişilerin fotoğraflarını farklı şekillerde yapmasına imkan sağlayan Prisma bu bakımdan oldukça önemli bir yere sahip. Benzer uygulamaların piyasada olmasına rağmen Prisma uyguladığı filtreler ile bu konuda oldukça başarılı olması sayesinde kişilerin bu konuda en çok tercih ettiği uygulamaların başında yer aldı.

Çökmenin ardından sistemin işleyişi ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmak mümkün olurken Prisma uygulamasında uygulanan filtrelerin öncelikli olarak Prisma sunucularına yüklendiği ve ardından kullanıcıların fotoğrafı kullanabildiği açıklandı. Bu bakımdan milyonlarca kişinin uygulama üzerinden filtreleme yöntemini tercih etmesi sunuculara aynı anda çok sayıda verinin transfer edilmesine neden oldu ve bu da sunucuların kilitlenmesine sebebiyet verdi.

Bundan sonraki süreçte de uygulamaya yoğun ilginin gösterilecek olması sunucular üzerinden ciddi bir optimizasyon yapılmasını da zorunlu hale getirirken yönetim tarafından yapılan açıklamalarda konu ile ilgili çalışmaların yapılacağı ve bundan sonraki süreç içerisinde benzer sorunların yaşanmaması adına gerekli önlemlerin alınacağı ifade edildi.