Samsung' tan 10 nanometrelik Mobil İşlemci!

Samsung, \% 27 daha yüksek performans sağlayacak Dünya'da bir ilk olacak FinFET teknolojili 10 nanometrelik üretimiyle güçlendirilmiş mobil işlemci üretimine başladı.

2015 yılının Ocak ayında sektörün ilk FinFET mobil uygulama işlemcisi AP'nin hemen ardından Samsung, piyasaya üst düzey işlemci teknolojisi ile gelmeye hazırlanıyor. Samsung Electronics, 10 nanometre (nm) FinFET teknolojili Çip üzerinde Sistem (SoC) ürünlerinin seri üretimine başlandığının duyurusunu yaptı. Mobil İşlemcinin % 27 daha fazla performans sergilemesi amaçlanan 10 nm'lik FinFET işlemcisi, bir önceki üretilen 14 nm'lik teknoloji ile kıyaslandığında tasarım ve performans olarak iyileştirmeler gerçekleştirilmiş ve aynı zamanda 3D transistör yapısını benimsiyor.

Bu transistör yapısı, yüzde 27 daha yüksek performans, % 40 daha az enerji tüketimi ve alan verimliliğinde yüzde 30'a kadar artışa imkan veriyor. Mevcut ölçeklendirme kısıtlamalarını geride bırakmak için, önceki düğümlerin tasarım ve yönlendirme esnekliğini korumak için çift yönlü yönlendirmeye olanak tanıyan üçlü örüntü gibi gelişmiş teknolojiler de kullanılıyor. Samsung'ta bir ilk olan 10 nm'lik işlemcinin performans bazlı yeni nesil işlemcinin üretimene 2017 yılının son çeyreğinde başlamayı planlıyor.

Samsung, 10 nm'lik teknolojiyle IP ve arşivleri içeren güçlü bir ekosistem elde etmeyi hedefliyor. Müşterileri ve ortakları ile yakın bir iş programında referans akış doğrulaması yapacak. Böylelikle üretim seviyesi işlem tasarım kitleri (PDK) ve IP tasarım kitleri, başlayacak tasarımlar için geliştiricilere açılmış oldu. Önümüzdeki sene tanıtımı yapılması beklenen 10 nm işlem teknolojisine sahip SoC'lerin dijital cihazlarda kullanımın yaygınlaşması bekleniyor.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.