Selfie Ölümlerinde O Ülke Birinci!

Selfie çekerken canından olanların sayısı bir hayli fazla. Ancak o ülke diğerlerine göre açık ara önde..

Selfie çekerken yaşanan ölümlere artık hepimiz şahitlik ediyoruz. Fotoğraf uğruna olan ölüm haberleri o ülkeden fazlasıyla geldi. Öyle ki yarısından çoğu tek bir ülkeden. Yapılan araştırmaya göre fotoğraf çekerken hayatını en çok kaybedenlerin başında Hindistan yer alıyor. Zaten oldukça nüfus yoğunluğu olan bir ülke ancak dünyada selfie'yle bağlantılı olan ölümler de orda gerçekleşiyor.

Delhi'deki Indraprastha Institute of Information ve Pittsburgh'daki Carnegie Mellon Üniversitesi iş birliğinden yapılan araştırma sonucunda Mart 2014 ve Eylül 2016 arasında gerçekleşen ölüm vakası 127 olup 76'sı Hindistan'da gerçekleşmiş.

Bu sayıyı Hindistan'dan sonra 9 ölümle Pakistan, 8 ölümle ABD ve 6 ölüm ile Rusya takip ediyor. Ülkemizde de bunun örnekleri ne yazık ki yaşandı ancak araştırmada bu yer almamış. Ülkemizde de bildiğim kadarıyla Selfie çekerken Antalya ve Bursa'da iki genç hayatını kaybetti.

İnsanın gerçekten böyle bir sebepten hayat kadar kıymetli birşeyi kaybetmesi gerçekten üzücü. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.