Tek Bir DDoS Saldırısı 1.6 Milyon Dolar Zarar Ettiriyor!

B2B International ve Kaspersky Lab'ın gerçekleştirmiş olduğu 2016 Kurumsal IT Güvenlik Riskleri çalışmalarına göre bir DDoS saldırısı 1.6 Milyon Dolar zarar oluşturuyor.

Kaspersky Lab ve B2B International'ın 25 ülkeden 4 bin kişinin katılımı sonucunda oluşturduğu çalışma sonrasında, tek bir DDoS saldırısının ne kadar mal olduğu hesaplandı. %19 ve % 20 olmak üzere orta ve büyük ölçekli şirketleri ciddi zarara uğratan konular, DDoS saldırısının gerçekleşmesinin ardından kredi ve sigortalardaki oynamalar. Saldırının yaşanmasının ardından çalışanlarına daha fazla mesai yaptırarak daha büyük masraf oluşturuluyor.

Firmanın saldırının oluştuğu ilk bir günde farkedilebilmesinin yanında, bir güne kıyaslandığında zarar yarıya indirgenebiliyor. DDoS saldırılarına maruz kalan şirketlerin %37’si, IT çalışanlarının sayısını ciddi şekilde arttırmayı hedefliyorlar. Ancak saptanan gerçek ise bir DDoS saldırısı firmasına tam olarak 1.6 milyon dolara kadar ulaşan zararla karşı karşıya getiriyor.

Kaspersky DDoS Koruma Proje Müdürü Alexey Kiselev, konuyla ilişkin olarak şu açıklayı yaptı:

"Araştırmamız gösteriyor ki DDoS saldırıları şirketler için en pahalı siber tehditlerden biri. Bu tip saldırılar virüslerden veya şifreleyen kötü amaçlı yazılımlardan daha pahalı. Tek bir DDoS saldırısı bile internet hizmetlerini uzun süre boyunca durdurabiliyor, şirketin itibarına zarar verip şirkete mevcut veya potansiyel müşterilerini kaybettirebiliyor. Süresi uzamış DDoS saldırılarının başarılı internet şirketlerinin iflasına ve hatta kapanmasına yol açtığı durumlar görüldü. Buna karşı proaktif önlemler almak, şirketlerin gerçekleşen DDoS saldırılarını hızlıca fark etmesini sağlıyor ve şirketler Kaspersky DDoS Protection gibi çözümlere de sahipse, DDoS istihbarat servisleri sayesinde saldırı başlar başlamaz saldırıdan haberdar olabiliyor. Böylece herhangi bir riski ortadan kaldırabiliyor.”

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.