Telefonunuzdaki Moleküller Kimliğinizi Deşifre Edebilir!

7'den 70'e tüm insanların neredeyse tüm gün elinde bulundurduğu cep telefonlarımızın ile ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı.

Amerika, California Üniversitesi'nde bulunan tıp fakültesinde araştırmalar yürüten bilim adamları, cep telefonumuzda bulunan moleküllerin, bilmediğiniz pek çok özelliğini keşfederek kimliğimizin açığa çıkabileceğinin mümkün olduğunu ifade etti. Toplamda 40 gönüllü çalışan ile araştırma yapılarak, telefon bünyesindeki moleküller incelenebiliyor ve aynı zamanda kişilerin yaşam tarzları hakkında profil oluşturulabiliyor.

Araştırma ekibinin başında olan isimlerden Amina Bouslimani'nin konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

"Cep telefonunda bıraktığı molekülleri inceleyerek o kişinin cinsiyeti, kullandığı kozmetik ürünler, saç boyası, güneş kremi, içtiği kahve türü, sevdiği baharatlı yiyecekler, depresyon tedavisi görüp görmediğini söyleyebiliriz."

Söz konusu yöntem sayesinde parmak izinin kullanılamadığı durumlarda kişi hakkında önemlibirçok bilginin alınabileceğini belirten Bouslimani, bu yöntemlerin hayat kurtarıcı seviyelere kadar çıkabileceğini de söylemekte.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.