Türkiye'nin Gündemini Sosyal Medya Belirliyor!

Türkiye'de gelişen tüm olayların duyurulma işlemi sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştiriliyor. Tüm Türkiye haberleri sosyal medyadan takip ediyor.

Özellikle bu 2-3 sene içerisinde gerek siyasi olaylar gerekse teknoloji dünyasındaki haberleri takip etmek için akıllara gelen ilk isim hiç şüphesiz sosyal medya pşaltformaları oldu. Türkiye'de %73 internet kullnnıcısı, sosyal medya platformlarını haber kaynağı niteliğinde görüyor. Haber kaynağı olarak kullanılan platformların başında sırasıyla; Facebook, YouTube, Twitter, Whatsapp ve Instagram gibi sosyal paylaşım siteleri yer alıyor.

Türkiye'nin Sosyal Medya Tutanağı!

Bildiğiniz gibi Türkiye haberlere ulaşmak için ceplerimizde bulunan akıllı telefonlardan yaralanıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda sıklıkla kullanmış olduğumuz dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara nazaran daha çok kullanılan akıllı telefonlar sayesinde tek bir dokunuşla olaylardan kolaylıkla haberdar oluyoruz. Böylelikle akıllı telefonblar ile habere ulaşma kaynağı konusunda bir numaralı tercihimiz olmayı başardı.

Türkiye’de online mecra kullanıcılarının yüzde 40’ı okudukları haberlere güvenirken bu oran gazetecileri güven oranını geride bıraktı. Medya takibinin öncü kuruluşu Ajans Press Türkiye’nin sosyal medya karnesini çıkardı. Ajans Press’in bütün bir yılı kapsayan incelemesinde, ulusal ve yerel yayınlarda en çok konuşulan sosyal medya uygulamaları şu şekilde oldu;

Uygulamalar / Haber Adetleri

Facebook - 10363

Twitter - 9954

YouTube - 8390

WhatsApp - 4850

Instagram - 2624

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.