Vine Hacklendi!

Son zamanlarda sosyal medyalara yönelik saldırılar artarken yeni bir açık haberi daha geldi. Vine bir açık nedeniyle hacklendi.

Güvenlik araştırmacısı tarafından yapılan keşiflerde Vine adı verilen sosyal medya platformunda ciddi bir güvenlik açığının bulunduğu ve bu açık üzerinden tüm kaynak kodlarına tamamen erişim sağlanabildiği ortaya çıkarıldı. 2012 yılından beridir kullanıma sunulan ve giderek daha da popüler hale gelen Vine uygulamasında böyle bir açığın bulunması ve giderilmemiş olması ciddi bir handikap yaratırken konuyla ilgili yapılan açıklamalarda bu durumun milyonlarca kullanıcının bilgilerini tehlikeye attığı açıklandı. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda detaylar aktarılmazken ciddi bir güvenlik açığının bulunduğu ve bu durumun sosyal medyaya bildirildiği belirtildi.

10 Bin Dolar Ödül Verildi

23 yaşında olan Avinash isimli Bir araştırmacı tarafından yapılan bu işlemlerin ardından sisteme açık ile ilgili genel bir raporlama yapılırken Twitter raporu incelemesinin ardından 10 bin dolar değerinde bir para ödülü verdi. Bu bakımdan Twitter tarafından başlatılan açık ve güvenlik raporlama sistemi sayesinde kişi hem sistemin güvenliğini sağladı hem de 10.000 dolar gibi oldukça yüksek bir ücret kazandı.

Daha önce de Twitter'a yönelik yaptığı araştırmalar ile sistemde ciddi güvenlik açıklarını tespit eden Avinash, 19 bildirim yaparken her bildiriminden de para ödülü kazanmayı başarmış durumda.