Yeni Ethernet Standardı Bizi 5Gbps'ye Çıkarıyor!

Yıllardır 1 gigabit olan ethernet için iyileştirilmiş "geriye yönelik uyumlu" bu yeni standart şimdiden merak konusu olmayı başardı.

Bilindiği üzere tüketici bilgisayarları, ethernet bağlantısın da senelerdir gigabit hızında gidip gelmekteydi. Intel'in 875P yonga seti, ethernet denetleyicisini kuzey köprüsüne bağlayarak üst seviye de bir performans sunmuş. Böylelikle gigabit ethernet'i popüler hale getirmişti. Kaç yıl geçerse geçsin gibati , halen de kablolu ethernet standardında kalacak gibi. Fakat IEEE 802.3bz'den yeni ve güçlendirilmiş kablulu ağ sayesinde herşey tam tersine dönebilir.


Peki gigabit'te neden yıllarca kaldık? bir Örnek verecek olursak, 10 GBE, daha maliyet gerektiren kablolara ihtiyaç duyuyor. Geriye dödük uyumluluk sunmayan bu kablolar, gibatit kablolara göre daha pahalı. Fakat en önemli nedeni ise ortalama ev ağının bu hızla yetinmesi. Ancak medya akışının yaygınlaşması ve ABD'deki gigabit fiber'in yavaşça yayılması, daha hızlı standartlara ihtiyaç duyacağımızın habercisi.

Yeni 2.5GBASE-T ve 5GBASE-T standartları, bu itiyaçları tam anlamıyla giderebilecek gibi. Tamamen 10 GBE sinyalini kurmayı amaçlayan ve 100 metreye kadar mevcut Cat5e ve Cat6 kablolarıyla uyumluluk gösterecek. Bununla beraber 2.5Gbps standardı Cat5e üzerinde 100 metreye kadar çalışacak, 5Gbpst ise 100 metrede Cat6 kabloya ihtiyaç duyacak.

Bu sayede 10GbE teknolojisi, piyasaya çok daha kolay ve ucuza mal olacak.Bir iddiaya göre gigabit destekli olup alt seviye router'ların ve switch'lerin çoğu, hala tek portta gigabit'i destekliyor. Ancak bu yeni standart önü açık uzun vadeli bir gelecek hayali kurduruyor. Bu yüzden 2.5GbE ve 5GbE'nin Intel ve AMD gibi firmaların dikkatini çekmesini ve onları destekleyen yonga setleri üretmeye yönlendirmesini diliyoruz.

zeynep-cercel
Zeynep ÇERÇEL
Tüm yazıları
Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitiren teknoloji sever, Samsung ve Apple davalarının meraklısı.. Sıkı bir fotoğraf düzenleme uygulaması kullanıcısı olup güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Zeynep, tecrübelerini ve birikimlerini geniş bir kitleye duyurmak istiyor. Bu nedenle Teknoport ailesini tercih etti. Burada sitenin yöneticiliğini yapmaya devam ediyor.