Kategoriler
Ekonomi

2023 Asgari Ücretlere Ne Zaman Zam Gelecek?

Yapılacak Olan Asgari Ücret Zam Toplantısı Ne Zaman?

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücretler için yapılacak olan toplantı hakkında bazı açıklamlarında “Asgari ücret tespit komisyonunun takvimi belli oldu. İlk toplantı 7 Aralık saat 14:00’da, ikinci toplantı 14 Aralık saat 14:00’da yapılacak.” olacağını belirtti.

 

NOKTA ATIŞI KARARI ERDOĞAN VERECEK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanarak aralık ayının sonuna dek görüşmelerini sürdüreceği ve ortaya çıkan rakam ile ilgi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacak bu karar ile asgari ücretlerin fiyatları belirlenmiş olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yıl bitmeden asgari ücretler hakkında açıklamarı yapılması ve konuya ilişkin açıklamalarda bulunması bekleniyor.

 

ASGARİ ÜCRETİN ARTIŞINDA ENFLASYON ETKİSİ

Asgari ücretlerin her sene enflasyon artışına bağlı olarak artış gösterdiği ve bu süreçte asgari ücretlerin fazlasıyla artış sağlaması bekleniyor. Geçen yıl enflasyona bağlı olarak asgari ücretlerin iki kat artış gösterdiği görülmüştü.

2023’te ASGARİ ÜCRETİN OLMASI BEKLENEN FİYATI

Geçen Ocak ayında asgari ücrete yüzde 50’lik bir artış olmuştu Temmuz ayında ise yüzde 30’luk olmak üzere yüzde 95’in üstünde bir artış gösterdiği ve ücretlerin 2.825 liradan 5.500 TL’ye çıkartılmıştı. 2023 senesinde ise enflasyon miktarına bakılarak bir artışın sağlanması bekleniyor ve bu nedenle bu yıl asgari ücret rakamı 7.700-8.800 TL arasında olması bekleniyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir