Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Apple, OLED iPad için 2024’e kadar bekleyebilir!

Yeni bir tedarik zinciri raporu, Ming-Chi Kuo’nun Apple’ın bu yıl bir OLED iPad için planlarından vazgeçtiği iddiasını doğruluyor ancak Samsung ile görüşmelerin devam ettiğini ve 2024’te görebileceğimizi öne sürüyor.

Her iki kaynak da, engelin Apple’ın zorlu kalite gereksinimlerini uygulanabilir bir fiyatla karşılamak olduğunu belirtti.

Çeşitli görüntüleme teknolojilerini ve Apple’ın iPad planlarını çevreleyen belirsizlikleri daha önce özetlemiştik. Önceki nesil iPad Pro ekranlarının yanı sıra Pro olmayan modellerin mevcut ekranlarında da geleneksel LED arka aydınlatmalı IPS LCD paneller kullanıldı.

Ayrıca Apple’ın uzun vadeli hedefinin, arkadan aydınlatmalı LCD’den daha çok OLED ile ortak noktası olan microLED ekranlara geçiş yapmak olduğunu biliyoruz.Ancak kesin olarak bilmediğimiz iki şey var. Birincisi, microLED iPad’leri göreceğimiz zaman. Bu teknoloji, geliştirmenin oldukça erken bir aşamasındadır ve muhtemelen ilk olarak Apple Watch’ta ortaya çıkacaktır. iPad’lere ve MacBook’lara ulaşması uzun yıllar alabilir.

İkincisi, Apple’ın miniLED arkadan aydınlatmalı LCD’den doğrudan microLED ekranlara mı geçeceği yoksa aradaki OLED modellerinin mi olacağı yönündeydi. Şirket şu anda iPhone ve Apple Watch için OLED kullanıyor.

Geçen yıl Kuo, Apple’ın bu yıl bir OLED iPad için çalıştığını ancak bu planlardan vazgeçtiğini söyledi.

Apple hala OLED iPad planları üzerinde çalışıyor

Elec bugün,bu yılbir OLED iPadiçin önceki planlardan vazgeçildiğini doğruluyor,ancak Apple’ın bir OLED modeli için ekranlar yapma konusunda Samsung Display ile hala görüşme halinde olduğunu söylüyor. Samsung Display, bu yıl Gen 8.5 (2200x2500mm) IT OLED panellerini genişletmek için Apple’dan önemli bir hacim siparişine ihtiyaç duyacağı daha önce belirtilmişti.

Apple’ın istediği panel tasarımı geleneksel bir OLED ekrandan daha parlak olurdu, ancak rapor Samsung’un bu panelleri Cupertino şirketinin mevcut üretim teknolojisini kullanarak ödemeye hazır olduğu bir fiyata yapamayacağını söyledi. Ancak kaynaklara göre bu gereklilik, Samsung Display için yeterince panel üretemediği için projeyi finansal açıdan elverişsiz hale getirdi.

Yeni nesil bir üretim süreci sorunu çözebilir, ancak bu büyük bir yatırım gerektirecek ve 2024’ten önce piyasaya sürülemez.

Samsung Display bu sefer Apple’dan yeterince büyük bir sipariş alabilirse, ikinci çeyrekte bir harcama planını tamamlayabilir ve üçüncü çeyrekte gerekli ekipmanı sipariş etmeye başlayabilir.

Apple, uzun vadeli microLED hedefine doğru çalıştığı için bunun olacağı hala kesin değil, bu yüzden şimdilik bekleyip görmemiz gerekecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir