Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Tesla hacklendi: 25 araç uzaktan kontrol edilebilir!

Almanya’da yaşayan 19 yaşındaki David Colombo adındaki bir genç Tesla araçların güvenlik açığını ortaya koydu. Colombo, Tesla otomobilleri hackerlar tarafından kontrol edilebilir olduğunu açıkladı.

Alman siber güvenlik uzmanı olan Colombo, 25 adet Tesla’yı uzaktan kontrol edebildiğini belirtti. Tesla, elektrikli otomobil üreticileri arasında en çok sevilen marka olarak karşımıza çıkıyor. Şirketin müşterisine sunduğu teknoloji de epey beğeniliyor. Ancak Tesla’larda kullanılan yazılımlar güvenlik duvarına sahip oluyor. Şirket her ne kadar yazılımlarını güvenli olarak geliştiriyor olsa da bazı kritik halarda yer alıyor. Hatta bunun iddialara göre hatalar yüzünden aracınızı başka birileri kontrol edebilir.

16 farklı noktasında bulunan 25 adet Tesla otomobilinin uzaktan kontrolüne sahip olduğunu belirtti. Genç siber güvenlik uzmanı yazılarında araçlara erişim sağlamak için API anahtarlarını kullandığını belirtiyor. Bununla beraber güvenlik açıklarında Tesla’nın suçu olmadığı müşteriler ile ilgili bir şey olduğu açıklandı.

Yapmış olduğu paylaşımlarda araçların direksiyon hakimiyetini ve bununla beraber hızlanmalarını kontrol edemediklerini söylüyor. Durumun tehlikeli olduğu açık ancak Tesla tarafından konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir