Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Apple cihazları pos makinelerinin yerini alabilir

Apple, iPhone’ların POS olarak kullanılabilmesi için harekete geçti. Yeni bir Reuters raporuna göre Apple, işletmelerin iPhone’ları herhangi bir ek donanım gerektirmeden POS (satış noktası) terminalleri olarak kullanmalarını sağlayacak yeni bir hizmet sunmak istiyor. Hareketin önümüzdeki aylarda bir yazılım güncellemesi yoluyla gerçekleşmesi bekleniyor ve müşterilerin temassız kredi/banka kartlarını, iPhone veya Apple Watch’larını başka bir iPhone’a yerleştirerek doğrudan NFC üzerinden ödeme yapmalarına olanak tanıyacak.

Bu yeni özelliğin, Cupertino’nun mevcut ödeme sağlayıcılarıyla ortak olup olmayacağına dair Apple Pay’in bir parçası olup olmayacağı henüz belli değil. Apple şu anda, cihaza takılan Block Inc’in Square okuyucuları gibi donanım ekleri aracılığıyla satıcıların iPhone veya iPad’lerini POS istasyonu olarak kullanmalarına izin veriyor.

Yeni hareket, iPhone’ların, Apple’ın kendi Apple Pay’i, Google Pay, Samsung Pay, banka kartları ve NFC dahil olmak üzere birden fazla ödeme yöntemini destekleyen çeşitli üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla Android cihazlarda zaten mevcut olan Yazılım POS’u (Soft POS) olarak hareket etmesine izin verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir