Kategoriler
Teknoloji Haberleri

FACE ID kilidi artık maskeyle de açılabilecek

Apple dün iOS 15.4’ün ilk geliştirici beta sürümünü birkaç önemli yeni özellikle yayınladı. Belki de en büyüğü, bir Apple Watch’a ihtiyaç duymadan, bir maske takarken iPhone’unuzun kilidini açmak için Face ID’yi kullanma yeteneğidir.

Dikkate değer başka bir ek olarak, artık ilk kez bir maske takarken de Apple Pay işlemlerini doğrulayabilirsiniz.

Geçen yıl iOS 14.5 ve watchOS 7.4’ün piyasaya sürülmesiyle Apple, maske takan kullanıcıların Apple Watch takarken iPhone’larının kilidini açabilmelerini sağlayarak bunun yerine bir parola girme ihtiyacını ortadan kaldırdı. Bununla birlikte, ” Apple Watch ile Kilidi Aç “, kullanıcıların maske takarken cihazlarının kilidini açmasına izin verirken, ‌Apple Pay‌ ve uygulama içi kimlik doğrulama gibi Face ID’ye dayanan diğer özellikler çalışmaz.

Bu, iOS 15.4 genel kullanıma sunulduğunda değişecek ve bundan sonra kullanıcılar “Apple Pay” satın alma işlemleri yapabilecek ve yüzlerini kapatarak uygulamalarda Face ID’yi kullanabilecekler. Bununla birlikte Apple, Face ID’nin maskeyle kullanılmasının daha az güvenli olduğu ve tam yüz tanıma ile kullanıldığında biyometrik kimlik doğrulama sisteminin “en doğru” kaldığı konusunda uyarıyor.

Apple’a göre, bir iPhone, maske takarken Face ID’yi etkinleştirmek için “kimlik doğrulamak için göz çevresindeki benzersiz özellikleri tanıyabilir”. İlk betadaki özellik yalnızca iPhone 12 ve sonraki sürümleriyle sınırlıdır, yani eski ‌iPhone‌ modellerinin kullanıcıları kaçıracaktır. Apple, maskeli Face ID’nin yanı sıra, gözlük takarken Face ID’yi yapılandırma özelliğini de ekledi.

iOS ve iPadOS 15.4, büyük olasılıkla bu baharın sonlarında halka sunulacak ve yeni emojiler, bir Apple Card widget’ı, Evrensel Kontrol ve daha fazlasını içerecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir