Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Apple 2022 yılında rakiplerini adeta hezimete uğratacak!

Son 2 yılı etkileyici rakamlar ile kapatan Apple, piyasaya sunduğu iPhone 13 serisi ile büyük bir çıkış yakaladı ve özellikle Çin pazarında gücünü artırması ile da daha fazla kullanıcıya ulaşmayı başardı. Tüm bunların ardından açıklanan çeyrek verileri ve yıl genelinde elde edilen başarılar, Apple’ın tüm rakiplerini geçmesini sağladı. Bununla birlikte sektörel olarak yapılan yeni değerlendirmelerde 2022 yılında bu farkın çok daha artacağı ve şirketin çok daha güçlü bir hale geleceği vurgulandı.

Piyasaya sunulacak yeni modeller ile birlikte gücünün yükselmesi beklenen marka böylece rakiplerini adeta ağır bir yenilgiye uğratacak. Apple’ın marka değerlemesi 2021’e kıyasla %35 arttı ve değerleme, firmanın herhangi bir marka içinde kaydettiği en yüksek değer. Apple, 3 trilyon ABD doları değerinde bir piyasa değerine ulaşan ilk şirket olarak 2021 yılını çok iyi atlatmıştı. iPhone hala markanın satışlarının yaklaşık yarısını oluşturuyor. Ancak bu yıl, Apple’ın yeni nesil iPad’ler, iMac’te yapılan revizyon ve AirTag’lerin tanıtımıyla diğer ürün grubuna daha fazla ilgi gösterdiğini görüyoruz. Apple Pay’den Apple TV’ye kadar hizmet yelpazesi de giderek güçlendi ve markanın başarısı için artan bir önem kazandı.

Google en değerli üçüncü marka oldu.

Google, benzer bir marka değerinde %38 artışla 263.4 milyar ABD Dolarına ulaştı. Marka, gelirinin büyük çoğunluğu için reklamlara güveniyor ve pandeminin başlangıcında belirsizlik nedeniyle reklam harcamaları düştüğü için zarar gördü. Bununla birlikte, dünya yeni normale uyum sağladıkça ve insanlar internette daha fazla zaman harcadıkça, reklam bütçeleri yeniden açıldı ve Google’ın işi toparlanarak marka değerinde sağlıklı bir artış sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir