Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Yenilenmiş cihazlar Apple’ın başına iş açtı!

iPhone veya iPad’inizi bir AppleCare planı kapsamında değiştirdiyseniz, kısa süre önce sonuçlandırılan bir toplu davada ödeme almaya hak kazanabilirsiniz.

Ekim ayında Apple, AppleCare kapsamında onarım gerektiğinde müşterilere yeni cihazlar yerine yenilenmiş yedek cihazlar sağlayarak şirketi çeşitli ABD yasalarını ve düzenlemelerini ihlal etmekle suçlayan devam eden bir toplu davayı çözmek için 95 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

2019’da, şirketin AppleCare veya AppleCare+ Koruma Planları aracılığıyla cihazları değiştirirken “daha düşük” ürünler kullandığı iddiasıyla Apple aleyhine bir toplu dava onaylandı.

Özellikle davadaki iki davacı, Apple’ın yenilenmiş cihazları yenilerinin yerine sunarak AppleCare Hüküm ve Koşullarını ihlal ettiğini savundu.

Davacılar, dosyalamada “yenilenmiş cihazların performans ve güvenilirlik açısından hiçbir zaman yeni ile eşdeğer olamayacağı” konusunda ısrar etti.

Davacıların avukatları, bunun Apple’ın kasti olarak dolandırıcılık davranışı olduğunu ve şirketin AppleCare+ için nihayetinde yerine getiremeyeceği vaatlere dayanarak yüksek fiyatlar talep ederek yasadışı bir şekilde kâr ettiğini savundu. Grup, müşterilerin AppleCare+’a kaydolduklarını ve gerçekte yalnızca “düşük” yenilenmiş bir ünite aldıklarında, ikame olarak yepyeni bir cihaz alacakları beklentisiyle kaydolduklarını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir