Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Apple alternatif ödeme sistemleri mi getirecek?

Alternatif ödeme yöntemlerine karşı katı bir duruşu olan Apple, bugüne kadarki süreç içerisinde pek çok farklı marka ile mahkemelik olmak zorunda kalmıştı. Tüm bu zorlu süreçte rağmen bu konuda geri adım atmayan ve ödeme sistemlerinde herhangi bir gelişmeye yer vermeyeceği net bir şekilde görülen Apple, Hollanda’da yaşadığı problemlerin ardından alternatif ödeme sistemleri konusunda geri adım atacağını duyurdu.

Hollanda’nın en popüler flört uygulamalarından birisi için yaşanan bu gelişmeler sonrası Apple kullanıcıların uygulamada yapacağı ödemelerde alternatif ödeme yöntemlerini kullanabilmesi adına yeni seçenekler sunacağını duyurdu. Hollanda’da ortaya çıkan bu durum sonrasında Apple’ın artık gündemde yoğun bir şekilde yer alan baskılara karşı duramayacağı ve ödeme sisteminde beklenen değişiklikleri sunacağı da ortaya çıktı

Apple, komisyon ücretinden vazgeçmedi

Apple, Hollanda da kullanımını kabul ettiği alternatif ödeme yöntemleri sebebiyle, yüzde 15 ile 30 arasında değişen App Store kesintisini alamayacak. Fakat şirket, ayrıntıları henüz açıklanmamış olsa da bu satın alımlardan bağımsız olarak komisyon ücretinden olan kaybını yine de geliştiricilerden alacak.

Fakat bunu uygulamak kolay olmayacak. Geliştiricilerin, özel yetkiler içeren ve yalnızca Hollanda App Store’da kullanıma sunulan tamamen ayrı bir ikili uygulama dosyası oluşturması ve paralel bir şekilde ikisini de sürdürmesi gerekecek. Bu haftanın başlarında Apple, Kore’de de üçüncü taraf ödeme sistemlerine izin vereceğini söylemişti. Ancak şirketin yine de tüm işlemlerden komisyon alacağını söyledi. Şirket ayrıca, bu flört uygulamalarının da bu işlemler için bir komisyon ödemek zorunda kalacağını söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir