Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Apple, App Store geliştiricilerine 2021’de ne kadar ödeme yaptı?

App Store geliştiricileri için çeşitli gelir programlarına sahip olan Apple, her yıl yüksek miktarlarda ödeme gerçekleştiriyor. 2008 yılından itibaren hizmet veren ve her geçen gün etkinliğin arttığı App Store için 2021 yılında Apple’ın kasasından çıkan para miktarı 60 milyar dolar oldu. Bugüne kadarki en yüksek ödemelerden birisine imza atan şirket, App Store etkinliğin artmasına bağlı olarak ilerleyen yıllarda yeni rekor seviyelere de ulaşabilir.

Toplam ödenen rakam 260 milyar dolar oldu

2021 yılında yapılan ödemeler ile birlikte App Store üzerinden bugüne kadar geliştiricilere ödenen para 260 milyar doları aştı. Apple’ın raporunda 2021 yılı itibariyle ödemelerde rekor seviyelere ulaşıldığı ve rekor kırıldığı vurgulandı.

Rapora göre bu yıl Noel ve yılbaşı gibi özel gecelerde App Store etkinliği çok daha arttı. Bu da yüksek ödemelerin yapılmasında etkili oldu. Konuyla ilgili açıklamalar ise Apple’ın hizmetlerden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue’den geldi. 745 milyondan fazla ücretli abonelikle Apple’ın dünyanın geliştiricilerini, sanatçılarını ve hikaye anlatıcılarını bir milyardan fazla cihazda buluşturmaya devam ettiğini aktardı. Bu alanda güçlü hizmetler sunduğunu söyledi.

App Store‘un bu başarılı 2021 yılı tartışmasız ve olaysız geçmedi. Apple, iş uygulamaları ile ilgili bir incelemeyle karşı karşıya kaldı. Aynı zamanda çevrimiçi pazarın işleyişiyle ilgili de çeşitli bağlantılı davalarla uğraştı. Epic Games ile olan savaş, Epic’in Eylül ayında bir hakimin kararına itiraz etmesiyle, video oyun şirketiyle arasındaki sorunu çözmede başarısız oldu.

Dava, Ağustos 2020‘de Epic’in Apple‘ı ilgili uygulama mağazalarında rekabete aykırı ve tekelci uygulamalarla suçlamasıyla patlak verdi. Bu noktada Epic Games, Apple’ın her satıştan yüzde 30 komisyon aldığı uygulama içi satın alım sürecini atlamaya çalıştı. Epic’in önlemleri, oyuncuların doğrudan geliştiriciden indirimli fiyatlarla satın alım yapmasına olanak tanıdı. Apple, Epic Games‘in oyunu Fortnite‘ı yeniden App Store bünyesine kattı. Ardından video oyun şirketi geri adım attı. Geçen yıl Eylül ayında yayınlanan bir kararda yargıç, mahkemenin Apple’ın federal veya eyalet antitröst yasalarına göre nihai olarak bir tekelci olduğu sonucuna varamayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir