Kategoriler
Otomobil

Apple Elektrikli Otomobil Geliştiriyor: Apple Car

Dünya çapında pek çok şirket, alanları dışında da büyümeye ve yeni ürünler geliştirmeye devam ediyor. Bunun çeşitli örneklerini; Elon Musk‘ın spor otomobil üretiminden, roket yapımına geçmesi ile veya Google‘ın ilaç endüstrisindeki çalışmalarında görebiliriz.

Kendine has telefon, tablet ve bilgisayarları ile Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple şimdi de yeni arabasıyla boy gösteriyor. Apple ürünlerinin sadeliği ve şıklığı ise çizgisinden sapmadan devam ediyor. Dünyanın farklı yerlerinden çeşitli grafik tasarımcılar, Apple‘ın yeni aracının tasarımının nasıl olması gerektiğiyle ilgili çeşitli görüşler ve görseller paylaştı. Yakın zamanda İngiltere merkezli araba kiralama şirketi Vanarama Apple patentlerinden yola çıkarak ürettiğini iddia ettiği Apple Car görsellerini paylaştı. Yazımız boyunca göreceğiniz görseller bu tasarımlar olacaktır.

Apple Car

Apple Elektrikli Otomobil Nasıl Test Ediliyor?

Henüz geliştirilme aşamasında olan Apple Car isimli otomobil son günlerde veri toplamakla meşgul. California Motorlu Taşıtlar Birimi‘nin açıkladığı bilgilere göre, şirket sürücü izinlerini 23 arttırdı ve 137 sürücü sayısına ulaşmış oldu. Ancak araç adedi 69 olarak kalmaya devam ediyor. Apple şirketi otomobilini geliştirmek ve satışa sunmak konusunda pek aceleci ve agresif gözükmüyor. Cruise şirketinin 992 sürücüsü bulunduğu göz önüne alınırsa 137 sürücü ve 69 araç komik bir rakam olarak göze çarpıyor. Ayrıca Apple şirketi, sürücüler ile yaptığı testler sırasında şimdiye kadar 6 çarpışma olduğunu açıkladı.

Apple Car

Apple, aracın yapılmasında herhangi bir otomobil firmasından yardım almayacağını açıkladı. Ancak geçtiğimiz günlerde Tesla’nın otomobil yazılımlarını yürüten mühendisini bünyesine katarak dolaylı olarak yardım almaya başladı. Henüz geliştirilme sürecinde olan Apple elektrikli otomobil’in donanım tedarikçileri ve mühendislerinin belirli olduğu biliniyor. Ancak bitmiş araçların ne zaman piysaya sürüleceği ve ne kadar fiyat biçileceğine dair herhangi bir ipucu henüz yok. 

Yazar Oğuzhan Uygun

Yazar, çizer, yazılım geliştirici ve teknoloji takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir