ANASAYFA Araba 10 dakika şarjla 600 kilometre menzil sağlayan yeni pil teknolojisi tanıtıldı

10 dakika şarjla 600 kilometre menzil sağlayan yeni pil teknolojisi tanıtıldı

Çinli batarya üreticisi CATL, elektrikli araçların pil sorununu çözecek yeni bir teknoloji geliştirdi. Yeni batarya ile sadece 10 dakika şarjla 600 kilometre yol almak mümkün olacak.
yazar
Sedat Ocak
İmtiyaz Sahibi
10 dakika şarjla 600 kilometre menzil sağlayan yeni pil teknolojisi tanıtıldı

Çinli CATL, Pekin Otomobil Fuarı'nda 1.000 Kilometre Menzile Sahip Yeni Bir EV Bataryası Teknolojisini Tanıttı

Çin merkezli küresel EV batarya tedarikçisi CATL, son zamanlarda Pekin Otomobil Fuarı'nda, bir elektrikli aracın tek şarjla 1.000 kilometreye kadar gidebilmesini sağlayacak yeni bir batarya teknolojisini duyurdu.

Shenxing Plus EV Bataryası ve Yenilikçi Özellikleri

Şenxing Plus adı verilen bu lityum-demir fosfat (LFP) batarya paketi, "tescilli bal peteği malzemesi" olarak adlandırılan özel bir özellikle birlikte geliyor. Bu yenilikçi teknoloji sayesinde bataryanın enerji yoğunluğu diğer LFP bataryalardan oldukça üstün ve CATL, tam dolu bir pilin 1.000 km menzil sağlayabileceğini iddia ediyor.

Hızlı Şarj Teknolojisi ve Test Süreçleri

Şirket ayrıca, sadece 10 dakikalık süper hızlı şarjın Çin test döngüsüne 600 kilometrelik etkileyici bir menzil ekleyebileceğini belirtiyor. -20 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda test edilen bu yeni batarya teknolojisi, bu zorlu koşullarda bile hızlı şarj performansı sergileyebiliyor.

Yeni batarya teknolojisinin seri üretim araçlarda ne zaman kullanıma sunulacağı henüz net değil, ancak CATL'ın pazar payının 2023'te %36,8'e yükselerek rakiplerinin önüne geçeceği tahmin ediliyor. Şirketin ürünleri arasında BMW, Hyundai, Honda ve Volkswagen gibi büyük markalar bulunuyor.

CATL'nin önde gelen müşterilerinden biri Tesla ve Bloomberg News'ün bildirdiğine göre, Çinli şirket Tesla'nın popüler modelleri için daha hızlı şarj olabilen piller üzerinde çalışıyor.

Xiaomi'nin yeni modelleri, Ekim ayında Snapdragon 8 Gen 4 işlemciyle tanıtılabilir.

Xiaomi'nin yeni modelleri, Ekim ayında Snapdragon 8 Gen 4 işlemciyle tanıtılabilir.