ANASAYFA Bilim Bilim insanları, bu çukurun dibine ulaşamıyor

Bilim insanları, bu çukurun dibine ulaşamıyor

Bilim insanları, dünyanın en derin deniz çukuru olan mavi noktanın derinliğini belirleyemiyor. Bu gizemli çukurun ucu nereye varıyor?
yazar
Sedat Ocak
İmtiyaz Sahibi
Bilim insanları, bu çukurun dibine ulaşamıyor

Bilim insanları, Meksika'nın Chetumal Körfezi'nde bulunan ve Taam Ja olarak adlandırılan bir "göçük" oluşumu keşfettiler ve bu çukurun dünyanın en derin mavi deliği olabileceğini düşünüyorlar, ancak tam derinliği henüz belirlenemedi. Mavi deliklerin su altındaki kara deliklere benzetilen oluşumlar olduğu bilinmektedir ve Taam Ja çukuru da su altı çöküntüsü olarak nitelendirilmektedir, Konya'daki obruklara benzer özellikler sergilemektedir. Şimdiye kadar çukurun 420 metre altındaki su seviyesine ulaşabilen bilim insanları, bu derinliğin iki katına kadar inebileceğini tahmin etmektedir, ancak gerekli ölçümleri yapacak uygun ekipmanlar henüz temin edilemedi. 

Çin Denizi ve Belize'deki diğer mavi delikler genellikle 200 ile 300 metre derinlikteyken, Taam Ja çukurunda sıcak su hareketleri gözlemlenmesi jeotermal bir yapıya işaret etmektedir ve belki de gelecekte burada volkanik aktiviteler meydana gelebilir. Ancak, binlerce yıl sonra bölgede büyük bir volkanik adanın oluşabileceği ilk işaretler olabilir ve bu durumda kimin çukura cesaret edeceği büyük bir soru haline gelmektedir. Çukurun içinde duvarların üstünde mağara sistemleri bulunması, kireçtaşından oluşan mağaraların derinleşerek çukurun tahmin edilenden daha derin olabileceği şüphelerini arttırmaktadır. 

Ancak, belki de bin metre derinliğe kadar uzanabilen bir mağaraya girmek kolay olmadığı için, doğru ekipmanlar sağlandığı sürece gerçek derinliği keşfetmek mümkün olmayacaktır.

Apple, Çin'deki satışların düşüşüne değil, yükselen pazarlara odaklan diyor

Apple, Çin'deki satışların düşüşüne değil, yükselen pazarlara odaklan diyor