Kategoriler
Otomobil

BMW’ nin yeni modeli rengarenk! İşte BMW iX Flow özellikleri

CES 2022, farklı teknolojileri ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Fuara katılım gösteren şirketlerden birisi olan BMW, yeni modelinde yer verdiği renkli konseptiyle dikkat çekti. Aracın rengi kullanıcılar tarafından istenilen renklere dönüştürülebilirken rengarenk bir yapısı ile bu alanda yeni bir dönem başlatan araç, BMW iX Flow olarak adlandrııldı.

Bukalemun model gibi farklı isimler ile adlandırılan modelde beyaz ve siyah renklerde desenler ve renk değişiklikleri yapılabiliyor. Ancak açıklamalar ve tanıtımlarda bu renk seçeneklerinin kısa süre içerisinde artırılacağı ve daha fazla rengin destekleneceği belirtildi. Şu andaki hali ile bile aracın renkleri oldukça etkileyici.

BMW iX Flow renk teknolojisi ne?

BMW, elektronik kitaplardaki mürekkep teknolojisini geliştiren E Ink ile işbirliği yaptı. E Ink’in geliştirdiği elektroforetik renklendirme aracın istenilen rengi almasını sağlıyor. BMW’nin IX Flow modelinin yüzeyinde saç teli çapında milyonlarca mikro kapsül var. Bu mikro kapsüllerin her birinde negatif şarj olan beyaz pigmentler ve pozitif şarj olan siyah pigmentler var. Aracın üzerini saran bu mürekkep bütününün elektrik sinyalleri tarafından uyarılması sonucu elektroforetik teknolojisi aracın yüzeyine farklı renk pigmentleri taşıyor.

Araç için yepyeni deneyim sunacak olan BMW, bu teknolojiyi ilerleyen dönmelerde daha da geliştirecel. BMW bu teknolojinin ayrıca enerji tasarrufu sağladığının da altını çiziyor. Zira soğuk havalarda aracın rengi ısıyı çekmek için daha koyu renklere dönerken havalar ısındığında ise aksine açık renklere kayıyor.

Bu şekilde aracın ısınma ve soğutma sisteminin daha az çalışması sağlanıyor. Ve yüzde yüz elektrikli olan aracın enerji tüketimi sınırlanıyor. Ayrıca sadece renk değişimi sırasında enerji harcanıyor olması ve rengi korumak için herhangi bir ek enerji tüketimine gerek olmaması da yine aracın enerji tüketiminin sınırlı kalmasını sağlayan diğer bir faktör.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir