Kategoriler
Nasıl Yapılır Teknoloji Haberleri

Chrome Bu Siteye Ulaşılamıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu siteye ulaşılamıyor sorunun en büyük sebebi ilgili sitenin sunucusunda yaşanan yoğunluktur. Bunu bazen ÖSYM web sitesinde veya e-Devlet platformlarında karşılabilmekteyiz. Soruna neden olan durum aşırı miktarda ilgili sitenin trafik almasıdır. Sunucu kapasitesinin üstünde alınan trafikler sonucunda bu siteye ulaşılamıyor sorunu meydana gelebilmektedir.

Eğer sorun sunucu kapasitesinin yüksek olmasından sebep yaşanıyorsa buna yapılacak herhangi bir çözüm bulunmuyor. Durum tam tersi bilgisayarınızdan sebep bu siteye ulaşılamıyor sorunu yaşanıyorsa sizin için hazırladığımız çözümler ile sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Çözüm 1: DNS Adresini Değiştirme

Bu siteye ulaşılamıyor sorununa en çok sebep olan DNS sunucusunun ilgili siteyi bulamaması veya DNS önbelleğindeki site verilerinin bozuk olmasıdır. Bilgisayarınızda DNS ayarlarını “Otomatik” olarak ayarladıysanız bu sorun meydana gelebilmektedir. Aşağıdaki adımları takip etmeniz üzerine DNS ayarlarını manuel olarak giriş yapabilir ve soruna çözüm sağlayabilirsiniz.

 • Windows arama bölümüne “Ağ Bağlantıları” yazın ve çıkan ilgili seçeneğe tıklayın.
 • Bu ekrandan kullanmakta olduğunuz ağın üzerine gelip sağ tıklayın ve “Özellikler” seçeneğine girin.
 • “İnternet Protokolü Sürüm 4” seçeneğine tıklayın.

 • “Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan” kutucuğunu işaretleyip, görselde de görüldüğü gibi Google DNS adreslerini girin.

Bu işlemi uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve  bu siteye ulaşılamıyor sorununun giderilip, giderilmediğini kontrol edin. Eğer sorun devam ediyorsa diğer başlığımıza geçiş yapın.

Çözüm 2: DNS Önbelleğini Temizleme

Bilgisayarımızda biriken DNS verileri bazen ilgili siteye bağlanmakta bizlere sorunlar yaratabilmektedir. DNS önbelleği daha önce bağlandığımız birçok web sitenin datalarını saklamakta ve ilgili siteye tekrar bağlanmak istediğimizde daha hızlı bağlantı sağlanabilmesi için bu verileri kullanmaktadır.

Eğer ilgili site sunucuda bir değişiklik yapıtaysa eğer; IP değişikliği gibi, bilgisayarımızda yer alan DNS önbelleği eski sunucuya bağlanmaya devam eder. Durum bu yönde olduğunda ise ilgili siteye bağlanırken bu siteye ulaşılamıyor sorunu yaşarız.

Bu sorunun çözümü ise bilgisayarımızdan DNS önbelleğini temizlemektir. DNS önbelleğini temizlemek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 • Windows + R tuşu ile çalıştır ekranına ulaşın ve “Aç” kısmına “cmd” yazın.

 

 • Komut ekranı içerisinden “ipconfig /flushdns” komutunu girin.

İlgili komutu uyguladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve erişmek istediğiniz siteye tekrar giriş yapmayı deneyin.

Çözüm 3: Tarayıcı Verilerini Temizleme

Kullandığımız tarayıcıda biriken verilerde ilgili siteye bağlanırken bu siteye ulaşılamıyor sorunu yaşamamıza sebep verebilir. Bu durum özellikle uzun zamandır tarayıcı verilerini temizlemeyen kullanıcıların karşılaştığı bir durumdur. Chrome tarayıcıda verileri temizlemek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 • Chrome tarayıcınıza giriş yapın ve sağ üst köşede yer alan “Alt Alta Üç Nokta” butonuna tıklayın.
 • Açılan pencereden “Geçmiş” > tekrar “Geçmiş” adımlarını takip edin ve sol taraftaki seçeneklerden “Tarama Verilerini Temizle” butonuna tıklayın.

 

 • Bu işlemler takip edildikten sonra karşınıza açılan küçük pencereden zaman aralığını “Tüm Zamanlar” yapın ve görselde yer alan tüm kutucukları işaretleyip, “Verileri Temizle” butonuna tıklayın.

İşlemi tamamladıktan sonra Chrome tarayıcınızı kapatıp tekrar açın ve ilgili siteye bağlantı sağlayıp bu siteye ulaşılamıyor sorununun devam edip etmediğini kontrol edin.

Telefonda Bu Siteye Ulaşılamıyor Sorunu

Bu sorunu sadece bilgisayarlarda değil mobil cihazlarda da yaşayabiliriz. Sürekli bağlantı sağladığınız site birdenbire bu siteye ulaşılamıyor sorunuyla bizi karşılayabilir. Bu durumda yapılacak çözümlere geçmeden önce ilgili siteye bilgisayar üzerinden de bağlanmayı deneyip, sorunun telefondan olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Eğer site sadece telefondan bağlanmıyorsa o zaman aşağıdaki çözümü uygulamanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımlar iPhone cihazları baz alınarak hazırlanmıştır. Android cihazlar içinde adımlar benzer olmaktadır.

 • Telefonun ana menüsünden “Ayarlar” bölümüne ulaşın.
 • Ayarlar içerisinde “Genel” sonrasında ise “Aktar veya iPhone’u Sıfırla” seçeneğine dokunun.
 • Açılan ekran içerisinden “Sıfırla” butonuna tekrar dokunup, “Ağ Ayarlarını Sıfırla” seçeneğine dokunun.

Böylelikle telefonunuz ağ ayarlarını sıfırlamak üzere bir süre işlem yapacaktır. İşlem sonunda bu siteye ulaşılamıyor sorununa sebep olan tüm ağ sorunları giderilecektir. Bu işlemin sonunda eğer VPN uygulamalarını kullanıyorsanız bunları da cihazınızdan kaldırmanızı öneririz.

Bu Siteye Ulaşılamıyor Sorunu Çözülmedi

Yukarıda verdiğimiz çözümlerin üzerine halen bu siteye ulaşılamıyor sorunu yaşıyorsanız, sorunun ilgili web siteden kaynaklandığı düşünülmelidir. Bağlanmak istediğiniz web sitenin sunucularında yaşanan yoğunluk veya kesinti sonucunda bu hata ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda yapılacak tek çözüm ilgili sitenin teknik sorunlarının çözülmesini beklemektir.

Sizin bu konuda yapacağınız ekstra bir işlem bulunmuyor. Eğer ilgili site sizin için çok önemliyse o halde ilgili sitenin Whois bilgilerinden mail adresine ulaşabilir ve web siteye bağlanamadığınızı bildirebilirsiniz. Web site yöneticileri gerekli aksiyonları alıp sizlere konuyla ilgili geri dönüş sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir