Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Çin’de 6G Teknolojisi Gelişme Gösterdi;100Gps Aktarma Hızına Vardı!

Dünya genelinde 4G ve 5G teknolojileri henüz tam olarak yaygınlaşmamışken, Çin’in 6G teknolojileri üzerinde çalışmalar yürüttüğü haberleri gündemi meşgul ediyor. ABD’nin engellemelerine rağmen 5G teknolojilerinde liderliğini sürdüren Çinli organizasyonlar, erken yatırımlarının meyvelerini almaya başladılar. No.25 adlı bir enstitü tarafından yapılan 6G testlerinde kablosuz olarak 100Gbps aktarım hızlarına ulaşıldı ve terahertz seviyesinde kırılan bu rekor, fiber üzerinden yapılan aktarımlara yaklaşmış durumda.

Bu rekor hızlar, kısa mesafe geniş bant aktarımları ve uzay keşif araçları arasında yüksek hızlı veri transferi gibi projeleri destekleyerek pek çok alanda gelişmeleri mümkün kılacak. Derin uzay keşifleri ve yeni uzay araçlarının geliştirilmesi gibi pek çok şeyin gerçekleştirilmesi için bu teknolojilerin kullanılması kaçınılmaz olacak.

Hükümetler de bu alanda yatırımlar yaparak yarışta öne geçmeye çalışıyorlar. Çin’in 6G teknolojilerinde elde ettiği başarılar, diğer ülkeleri de benzer çalışmalar yapmaya teşvik ediyor. Ancak, teknolojinin geliştirilmesi kadar kullanımı ve güvenliği de önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. 6G teknolojileri üzerinde çalışmalar yapılırken, bu konuların da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir