Teknoport Donanım AMD'den yapay zekaya dev yatırım: 665 milyon dolar ödedi!

AMD'den yapay zekaya dev yatırım: 665 milyon dolar ödedi!

Silo AI, küresel yapay zeka çözümlerini geliştirmek için AMD tarafından 665 milyon dolara satın alındı. İşte, milyon dolarlık o ortaklığın detayları!

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
AMD'den yapay zekaya dev yatırım: 665 milyon dolar ödedi!

Finlandiyalı girişim, küresel yapay zeka çözümlerini geliştirmek için AMD tarafından 665 milyon dolara satın alındı. İşte, milyon dolarlık o ortaklığın detayları!

AMD ile Silo AI Ortaklığı Yapay Zeka Dünyasında Fırtınalar Estirecek

Merkezi Helsinki'de bulunan Silo AI, AMD tarafından 665 milyon dolar karşılığında satın alındı. Uçtan uca yapay zeka destekli çözümleriyle tanınan Silo AI, yapay zekayı operasyonlarına sorunsuz bir şekilde entegre etmek için Allianz, Philips ve Rolls-Royce gibi büyük müşterilerle işbirliği yaptı. 

Bu satın alma, Silo AI'nın gelişmiş yapay zeka (AI) modelleri ve platformları geliştirmedeki uzmanlığından yararlanarak AMD'nin kurumsal yapay zeka çözümlerini güçlendirecek. 

Silo AI CEO'su Peter Sarlin, kıdemli başkan yardımcısı Vamsi Boppana'ya rapor vererek AMD'nin Yapay Zeka Grubu bünyesindeki ekibe liderlik etmeye devam edecek. 2024'ün ikinci yarısında tamamlanması beklenen bu stratejik hamle, AMD'nin yapay zeka yeteneklerini geliştirecek ve yapay zeka çözümlerinin dünya çapında konuşlandırılmasını hızlandıracak.

Silo AI Ne İş Yapar?

Silo AI ekibi, bulut, gömülü ve uç nokta bilgi işlem pazarlarını kapsayan lider kuruluşlar için özel yapay zeka modelleri, platformları ve çözümleri geliştirme konusunda geniş deneyime sahip birinci sınıf yapay zeka bilim adamları ve mühendislerinden oluşuyor.

Silo AI CEO'su ve kurucu ortağı Peter Sarlin, AMD Kıdemli Başkan Yardımcısı Vamsi Boppana'ya bağlı olarak AMD Yapay Zeka Grubu'nun bir parçası olarak Silo AI ekibini yönetmeye devam edecek. Satın alma işleminin 2024 yılının ikinci yarısında tamamlanması bekleniyor.

Merkezi Helsinki, Finlandiya'da bulunan ve Avrupa ve Kuzey Amerika'da faaliyet gösteren Silo AI, müşterilerin yapay zekayı ürünlerine, hizmetlerine ve operasyonlarına hızlı ve kolay bir şekilde entegre etmelerine yardımcı olan uçtan uca yapay zeka odaklı çözümlerde uzmanlaşmıştır. 

Çalışmaları Allianz, Philips, Rolls-Royce ve Unilever gibi müşterilerle çeşitli pazarları kapsamaktadır. Silo AI ayrıca, SiloGen model platformuna ek olarak AMD platformlarında Poro ve Viking gibi son teknoloji ürünü açık kaynaklı çok dilli LLM'ler de yaratıyor.

Silo AI, AMD AI stratejisini destekleyen bir dizi satın alma ve kurumsal yatırımın en sonuncusudur. AMD, son 12 ayda bir düzine yapay zeka şirketine 125 milyon doların üzerinde yatırım yaptı ve ayrıca AMD yapay zeka ekosistemini genişletmek, iş ortaklarını desteklemek ve AMD bilgi işlem platformlarında liderliği ilerletmek için Mipsology ve Nod.ai'yi satın aldı.

Instagram Reels Yaratıcıları için İpuçları Paylaşıyor

Instagram Reels Yaratıcıları için İpuçları Paylaşıyor