Kategoriler
Oyun

Dünyayı Kasıp Kavuran Oyun: New World (2021)

Amazon firmasının bünyesinde gelişen Amazon Games’in beklenen projesi New World, 28 Eylülde piyasaya sürüldü ve oyun dünyasının gündemine oturdu.

MMORPG türündeki oyun, benzerlerinin aksine abonelik tarzı bir ödeme yöntemi tercih etmiyor. Bunun yerine tek seferlik satın alma ile erişilebiliyor ve ülkemize özel fiyatı ile Steam üzerinden 109 TL‘ye satın alınabiliyor.

Henüz Türkçe desteğe sahip olmadığı için Türk oyuncular tarafından eleştirilen oyunun çevirisi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı ve yakın zamanda Türkçe destek gelmesi beklenmiyor. Ayrıca, sadece PC için çıkan oyunun, yakın zamanda konsollara geleceğine dair bir işaret de yok.

MMORPG türünün iyi örneklerinden biri olacağı şimdiden belli olan New World, Steam’de CS: GO’dan sonra ikinci en popüler oyun olma unvanına ulaştı. Çıktığı ilk günden itibaren 700.000’den fazla anlık kullanıcıya ve 1.000.000’dan fazla Twitch izleyici sayısına ulaşan oyun bir taraftan rekorlar kırarken, diğer taraftan da yoğunluk sebebi ile bazı sorunlar yaşıyor.

Oyuna bağlanabilmek için hatırı sayılır bir süre sıra beklenmesi gerekiyor. 100 sunucu ile piyasaya sürülen ve her sunucunun en fazla 2000 kullanıcı kaldırabildiği oyunun 700.000 kullanıcıyı barındıramaması ise gayet doğal. Amazon bu sunucu sorununa kısa sürede çözüm bulacağını açıkladı.

Yeni çıkan oyunlarda, aşırı ilgi sebebiyle ani yükselişler yaşanması ve daha sonra normal seviyeye gelmesi beklenen bir durum. İlerleyen günlerde sunucu kapasitesi ve kullanıcı sayısı dengelenecek gibi gözüküyor.

Amazon’un, yoğunluk için bulunan çözümlerden bir diğeri ise ikinci karakter açma yasağı oldu. Bu yasak ile birlikte her kullanıcı tek karakter ile oyuna devam edecek. Ayrıca boş sunucuların görülebilmesi için oyunun resmi sitesinde durum sayfası oluşturuldu ve bu sayfadan sunucu doluluk oranları görülebiliyor.

Amazon Games’in Yeni Oyunu New World

New World Gameplay

Aeternum isimli mistik bir adada geçen oyun, açık dünya ve rol yapma oyunlarının pek çok özelliğini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca PvP sistemi ile de dikkat çekiyor.

Oyunun grafikleri, pek çok MMO’da olduğu gibi görsel bir şölen sunmuyor. MMO türündeki oyunların görsel açıdan çok iyi olmamasının sebebi, çok kullanıcılı olması ve grafiksel yükle birlikte performans sorunlarına sebep olmasıdır.

New World Sistem Gereksinimleri

  • Windows 10 64-bit
  • Intel Core i5-2400 veya 3 GHZ AMD
  • 8GB RAM
  • Nvidia GeForce GTX 670 veya AMD Radeon R9 280
  • 50GB Disk

Yüksek sistem gereksinimlerine sahip New World, bazı ekran kartlarında sorunlara, hatta yanmalara sebep olabiliyor. Özellikle RTX 3090 ekran kartlarında bu tür sorunlar sıklıkla yaşanıyor.

Amazon, bu oyunu ile birlikte, Crucible oyunu ile kazandığı kötü ünü de yıkmış oldu. New World öncesi pek çok olumsuz yorum alan Amazon Games hakkında “Amazon İyi Bir Oyun Haricinde Her Şeyi Yapabilir” isimli bir makale bile yazıldı. İlerleyen günlerde bu yargının ne kadar yanlış olduğu fark edilecek gibi duruyor.

Yazar Oğuzhan Uygun

Yazar, çizer, yazılım geliştirici ve teknoloji takipçisi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir