Kategoriler
Ekonomi

El Salvador, düşük fiyatlardan Bitcoin almaya devam ediyor

Bitcoin fiyatları son dönemlerin en düşük seviyelerinde. 34 bin dolar bandına düşen Bitcoin özellikle yatırımcılar için de cazip bir alım fırsatı yaratmış durumda. Uzun zamandan beri bu kadar düşük seviyelere düşmeyen Bitcoin için alım yapanlardan birisi de El Salvador oldu.

Bilineceği üzere geçtiğimiz aylarda resmi para birimi olarak kabul edilen Bitcoin sonrası, yüklü alımlar yapılmaya başlanmıştı. Hükümet hazinesinden yapılan bu yatırımlar, Bitcoin’in en düşük seviyelere inmesi sonrasında hareketlilik kazandı ve yeni bir satın alma hareketinin daha başladığı görüldü. Başkan Nayib Bukele, 36500 bin ortalamayla 410 BTC daha satın aldığını duyurdu.

410 BTC daha!

15 milyon dolarlık yeni bir alımın yapılması ile birlikte ülkedeki hazine kaynaklarında 1770 Bitcoin’e ulaşıldı. Dünya genelinde hazinesinde bu kadar yüklü bir miktarda BTC bulunduran bir ülke olmadığından dolayı El Salvador aslında oldukça farklı bir deney çalışması da yapıyor.

Zira Bitcoin düşüş kaydetmesi halinde ülkenin tüm rezervleri yok olacak. Ancak tam tersi bir etki olduğunda ise yatırımlar ile birlikte yüksek oranda bir kazanç elde edilebilecek ve bu kazançlarla ülkenin borçları ödeneceği gibi ciddi bir rezerve ulaşılacak.

Dünyada kripto para varlığı tutan yatırımcı sayısı hızla artıyor ancak fiyatlara yansımaması düşündürücü. Özellikle Bitcoin madencilerinin elinden çıkardığı ve transfer edilen rezerv miktarlarında önemli artışlar yaşandığı belirtiliyor. Geçen yıl madencilerin 15 milyar dolar gelir elde ettiği düşünüldüğünde aslında önemli bir risk de oluşmuş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir