Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Emekliliğe ayrılmak üzere olan Hubble’dan şaşırtan buluş

1990 yılından beri yörüngede görevini sürdürmeye devam eden Hubble uzay teleskobu, geçtiğimiz gün fırlatılan yeni uzay teleskobu ile birlikte emekliliğe ayrılmak için hazırlıklara başladı . James Webb Uzay teleskobunun gelmesi ile birlikte kullanım dışı bırakılacak olan Hubble Uzay Teleskobu, oldukça ilginç bir çalışma gerçekleştirdi.

Yeni keşfi dikkat çekti

Bugüne kadar keşfedilmeyen bir keşifte bulunan teleskopta, ilk kez manyetik bir alan belirlendi. İnsanlık için önemli bir çalışma ve proje olarak görülen Hubble uzay teleskobu, keşfettiği bölgenin manyetosfere sahip olabileceğini gösterdi. Manyetosfer, gezegenlerin insan yaşamı için uygun olup olmadığını gösteren önemli verilerden birisi. Bu bakımdan gezegenin insan yaşamı için uygun yaşam şartlarına sahip olabileceğinin işaretleri de gelmiş oldu.

Ancak Dünya’nın Güneş’e olan yakınlığı ile keşfedilen gezegenin kendi yıldızına yakınlığı çok daha az olduğundan dolayı gezegendeki ısı problemi şu anda araştırılmaya başlandı. Çok yüksek bir ısıda olma ihtimali olduğundan dolayı bu durum insan yaşamı için gezegenin elverişli olmadığını gösterebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir