Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Google bu sefer de konum paylaşımı ile davalık oldu

Dev teknoloji şirketi Google, bugüne kadar pek çok farklı özellik ve cihaz için davalık olmuş ve savunma vermek durumunda kalmıştı. Şimdi ise bunlara bir yenisi ekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 4 başsavcının bir araya gelerek ortak bir şekilde açtığı davada Google’ın konum bilgisi alabilmek adına arka kapıları kullandığı ve bu nedenle de kullanıcılara sürekli hile ile kandırdığı öne sürüldü. 4 başsavcı Google’ın bu agresif tavrını özel hayatın gizliliği ve eyalet yasalarını ihlal etme olarak değerlendirirken açılan dava ile Google’ın bu alandaki işlemlerinin engellenmesi isteniyor.

Dava dünyada gündem oldu!

Dava dosyasında ise “Google’ın bu ayarlarla ilgili yanıltıcı, belirsiz ve eksik açıklamalarının tümü, tüketicilerin konumlarının Google tarafından ne zaman toplanıp saklandığını veya hangi amaçlarla tutulduğunu anlamayacağını garantiliyor. ” ve “Seçtikleri ayarlar ne olursa olsun, Google ürünlerini kullanan tüketicilerin, şirketin konumlarını toplamasına, depolamasına ve kullanmasına izin vermekten başka seçeneği yoktur. ” ifadelerine yer verildi. Konuyla ilgili Washington Post’a konuşan Google sözcüsü Jose Castaneda ise, “Ürünlerimize her zaman gizlilik özellikleri ekledik ve konum verileri için sağlam kontroller sağladık. “ şeklinde konuştu.

Tarafların birbirine karşı söylediği sözler de tamamen birbirlerine bekletmesi Şu an için dikkat çekerken önümüzdeki günlerde başlayacak dava süreci ile birlikte tarafların nasıl hareket edeceği de netlik kazanmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir