Kategoriler
Teknoloji Haberleri

Google Yapay Zeka İle Oluşturulan Görsellere Rekabet İçine Girdi!

Yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler, güvenlik endişelerine yol açmaktadır çünkü inandırıcılıkları nedeniyle yanlış bilgi yayılmasına ve manipülasyonlara zemin hazırlayabilmektedir. Bu durumu dikkate alan Google, üç yeni özellik açıklayarak yanlış bilgilerle mücadele etmeyi hedeflemektedir. Bu özellikler, Google Arama’ya odaklanmış olup, yapay zeka tarafından oluşturulan sahte görsellerin tespitine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Google, yapay zekalı görseller için kaynak isteme yöntemini benimsemektedir. Yeni özelliklerle birlikte Google, yapay zeka tarafından üretilen görsellere metadata ekleyecek ve arama sonuçlarında “yapay zeka kaynaklı” gibi bir etiket kullanacaktır. Bu sayede kullanıcılar, bir görselin kaynağı hakkında bilgi edinebilecek ve güvenilirlik açısından daha bilinçli kararlar verebilecekler.

Bu yeni tanıtılan özelliklerden biri olan “Bu Görüntü Hakkında”, kullanıcıların bir görüntünün geçmişi ve kaynağıyla ilgili ayrıntılara erişmesini sağlayacak. Google Görseller’de yer alan bir fotoğrafa tıklanarak, o fotoğrafın ne zaman ilk kez Google’a eklendiği görülebilecektir. Ayrıca, fotoğrafın internette hangi kaynaklarda yer aldığı da gösterilecektir.

Google, yapay zeka araçlarının görüntü oluşturmada giderek daha fazla kullanıldığının farkında olduğunu ifade etmektedir. Bu nedenle, şirket, yapay zeka tarafından oluşturulan tüm görüntüleri özel olarak “etiketlemek” istemektedir. Bunun için Google, diğer platformlarla iş birliği yaparak yapay zekaya karşı bir çağrıda bulunacaktır.

Ayrıca, Google, Midjourney ve Shutterstock gibi bu alanda tanınmış platformlarla ortaklık kurmayı planlamaktadır. Bu ortaklık sayesinde, Google Görseller, yapay zeka tarafından oluşturulmuş fotoğrafları otomatik olarak işaretleyebilecektir. Bu adım, sahte görsellerin tespit edilmesi ve kullanıcıların daha doğru bilgilere erişebilmesi açısından önemli bir adımdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir